María Rosa Jijón to ekwadorska artystka, a raczej „aktywistka wizualna" jak sama się określa, której pracę zatytułowaną „Paradoja Manta Manaos" będzie można zobaczyć w czwartek, 22 września, o godz. 18:00, w krakowskim Bunkrze Sztuki (pl. Szczepański 3a).
Praca artystki, prezentowana również w Pawilonie Latynoamerykańskim na weneckim Biennale, ma charakter projekcji wideo i podkreśla paradoksy związane z dewastacją zasobów naturalnych Amazonii. Artystka skupia się na istotnym zagrożeniu, jakie stanowi dla ogromnych obszarów dziewiczej puszczy amazońskiej ambitny projekt stworzenia żeglownego kanału pomiędzy miastami Manta (Ekwador) i Manaus (Brazylia).
Budowa kanału, który w założeniu ma stanowić alternatywę dla Kanału Panamskiego, będzie oznaczała zniszczenie znacznych obszarów dżungli i zmianę biegu rzeki Napo, a co za tym idzie zubożenie ekosystemu oraz konieczność, co szczególnie podkreśla artystka, wysiedlenia społeczności lokalnych Indian. Kanał, który niewątpliwie przyczyniłby się do szybszego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego w całym regionie stanowi jednocześnie zagrożenie nie tylko dla zasobów naturalnych, ale również dla kultury, tradycji i stylu życia Indian nieodłącznie związanych z otaczającym ich środowiskiem.
Przesiedlenia, migracje i związane z nimi poczucie obcości leżą w centrum zainteresowania Rosy Jijón. Ta ekwadorska artystka związana z Włochami, pracuje w rozmaitych organizacjach zajmujących się prawami człowieka i emigranta. Zaangażowana jest również w liczne projekty filmowe dotyczące środowisk emigranckich w Ekwadorze i Włoszech. Prace Jijón wystawiane były na całym świecie min. na 10. Biennale w Cuenca (październik 2010 r.), 10. Biennale w Hawanie (marzec 2009 r.), Festiwalu Freewaves w Los Angeles (2008 r.) i Biennale praskim w 2005 r. Również produkcje wideo autorstwa Marii Rosy spotykają się z doskonałym przyjęciem – jedna z nich, nosząca tytuł „G2”, została ostatnio wyróżniona przyznawaną we Włoszech nagrodą Moustafa Souhir.
Przypomnijmy, że Kraków od wielu lat współpracuje ze stolicą Ekwadoru – Quito, które jest Honorowym Miastem Bliźniaczym Krakowa. Szczegółowe informacje o tej współpracy są dostępne na stronie internetowej: www.krakow.pl/otwarty_na_swiat. (KF)