Radni z Komisji Mieszkalnictwa obradowali w sprawie zmian w obowiązujących uchwałach Rady Miasta Krakowa dotyczących wykupu mieszkań komunalnych. Zapoznali się także z informacjami o potrzebach lokalowych Miasta na rzecz lokatorów kamienic o niewyjaśnionych stanach prawnych.
Informacje na temat potrzeb i problemów lokatorów jak zwykle wzbudziły ożywioną dyskusję pomiędzy radnymi a przedstawicielami strony społecznej. Zgodnie z obowiązującą uchwałą uprawnionymi do ubiegania się o pomoc mieszkaniową są osoby, w stosunku do których sąd w wyroku eksmisyjnym orzekł o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego lub zamiennego oraz osoby spełniające kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów, po objęciu ostateczną listą mieszkaniową. Możliwość starania się o pomoc mieszkaniową w związku z wypowiedzeniem najmu w terminie trzyletnim została wprowadzona uchwałą Rady Miasta Krakowa ze stycznia 2006 r. w sprawie zmiany poprzednio obowiązującej uchwały z października 2003 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków.
Od chwili wejścia w życie powołanych powyżej przepisów, listami osób uprawnionych do otrzymania gminnego lokalu mieszkalnego w związku z utratą tytułu prawnego na skutek wypowiedzenia umowy najmu lokalu w terminie trzyletnim objęto łącznie 343 osoby/rodziny spełniające kryteria.
O gminnej pomocy mieszkaniowej mówiła Katarzyna Bury - dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa. Natomiast propozycje zmian w uchwałach przedstawiła radnym Krystyna Dworakowska - zastępca Dyrektora Wydziału Skarbu. Szeroko komentował je Bogusław Kośmider – przewodniczący Rady Miasta Krakowa, który zajmował się sprawą także w ramach prac Komisji Mienia i Przedsiębiorczości oraz powołanego w kwietniu zespołu zadaniowego ds. przygotowania projektu uchwały w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych. – Są różne aspekty tych zasad, które wymagają udoskonalenia. Wcześniej zdarzały się np. próby manipulacji przy okazji zwrotów kosztów remontowych – tłumaczył Bogusław Kośmider – ostatnia dyskusja w tej sprawie była w 2008 r. Jeśli teraz nie dokonamy zmian to obawiam się, że nigdy nie nastąpią.
Radni zajmowali się także sprawami bieżącymi. Pozytywnie zaopiniowali projekt zniesienia współwłasności lokali mieszkalnych w kamienicach na Podgórzu, w Krowodrzy i Śródmieściu. Gmina będzie się ubiegać o przejęcie ich na własność.