Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Relaks nad wodą

Zalew Zakrzówek, przez wielu określany jako jeden z cudów Krakowa, powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Położony na południowy zachód od Starego Miasta, składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian, jednak kąpiel jest tu zabroniona. Akwen udostępniono tylko dla nurków: na głębokości 7-21 metrów zobaczyć można m.in. dużego fiata 125, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. W sąsiedztwie zalewu znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego.

Plaża Kraków to pierwszy w Polsce tak nowoczesny kompleks, który ma przyciągać nad Wisłę nie tylko amatorów kąpieli słonecznych. 10 000 metrów kwadratowych piasku, leżaki, boiska do siatkówki... Wkrótce otwarty zostanie także basen, ulokowany na przycumowanej do nabrzeża barce. Imponujący plac zabaw niewątpliwie zwraca uwagę najmłodszych. Przy plaży znajduje się również restauracja i klub, który wieczorami zamienia się w kolejny punkt na mapie nocnego życia Krakowa.

Zalew Kryspinowski położony jest w odległości około 12 km na zachód od centrum Krakowa. „Kryspinów” to najpopularniejsze kąpielisko wśród krakowian. Składa się on z dwóch dużych zbiorników wodnych powstałych na miejscu wyrobisk byłej piaskowni. Wstęp na teren kąpieliska jest płatny, ale w zamian dostajemy czystą wodę, która dodatkowo – co na pewno pocieszy zmarzluchów – w sezonie letnim jest ciepła. Dojazd autobusami MPK z Salwatora: linie nr 209 i 269 (wysiadamy na przystanku „Kryspinów Zalew”); linie nr 239 i 249 (wysiadamy na przystanku „Kryspinów” i idziemy pieszo ok. 500 metrów).

Zalew Bagry powstał w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Znajduje się w dzielnicy Płaszów i jest jednym z większych zbiorników wodnych położonych w granicach Krakowa. Na terenie zalewu znajduje się kąpielisko, dwie przystanie wodne, wypożyczalnia sprzętu wodnego. W sezonie żeglarskim odbywa się tutaj wiele imprez i konkursów plenerowych.

Przylasek Rusiecki to około dwadzieścia większych i mniejszych jeziorek na wschodnich krańcach Nowej Huty. Dla mieszkańców tej dzielnicy to swoiste „małe Mazury”. Kąpielisko strzeżone (zbiornik nr 1 czynny 10.00-18.00) otwarte jest bezpłatnie w sezonie 28 czerwca – 31 sierpnia. Dojazd z centrum: tramwaj linia nr 15 do Pleszowa, stamtąd autobusem linii 146 (kursuje co godzinę). (Artur Jackowski, Karnet)

   Karnet - logo

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sebastian Nowak
Data publikacji: 2012-05-14
Data aktualizacji: 2012-05-14
Powrót