Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Warstwa mineralna poprawi warunki rozwoju drzew przy al. Róż

Aleja Róż zmienia się dzięki zgłoszonemu w ramach budżetu obywatelskiego zadaniu. Sadzeniu roślin na al. Róż i zamianie 600 m2 powierzchni biologicznie czynnej na ponad 1700 m2 towarzyszy również poprawa warunków siedliskowych rosnących już tam dwóch szpalerów lip.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Dlaczego pod drzewami znajduje się warstwa mineralna? Nie przez pomyłkę. Wyjaśniamy:

  • wokół drzew ściągnięte zostały betonowe płyty, które je otaczały
  • ziemia pod drzewami w możliwym zakresie została zamieniona na podłoże strukturalne tworzone z materiałów o różnej frakcji, a dokładnie ziemię amsterdamską z górną warstwą nawierzchni mineralnej. Podłoże tego rodzaju przyczynia się do poprawy warunków, w których rosną drzewa, umożliwia to lepszy pobór m.in. wody i ma ogromne zalety na terenach zurbanizowanych
  • al. Róż to jednak plac miejski i trakt komunikacyjny, również w obrębie rosnących tam drzew. Utrzymanie tam trawnika byłoby więc bardzo trudne w kontekście panujących w tym miejscu warunków. Drzewa oraz znajdujące się wokół placu budynki kładą się cieniem na trawniku, który również potrzebuje wody, a o którą konkurowałby z już niemłodymi lipami. Brak trawnika to ułatwienie dla 36 lip, które jak najdłużej powinny zdobić ten wyjątkowy plac.

Na alei Róż posadzone zostały 24 dodatkowe lipy. Wkrótce posadzone zostaną tysiące krzewów.

 

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-04-25
Data aktualizacji: 2023-05-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź