Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Miasto idealne” w Domu Utopii

Tylko do dziś, 30 listopada, można zobaczyć w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii nową odsłonę wystawy „Miasto idealne”, na którą składają się fotografie Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala, dokumentujące pierwsze lata istnienia Nowej Huty.

Fot. Tomasz Talerzak

Kolekcja „Miasto idealne” pochodzi ze zbiorów Fundacji Imago Mundi i stanowi rozwinięcie działań, zmierzających do zapewnienia stałego dostępu do fotografii Henryka Makarewicza (1917–1984) i Wiktora Pentala (1920–2013), stanowiących jedyny tak obszerny i wielopłaszczyznowy zapis powstawania i ewolucji Nowej Huty.

Wystawę w Domu Utopii na os. Szkolnym 26a można zobaczyć do dziś, 30 listopada, w godz. 10.00–20.00. Organizatorzy zapraszają również do udziału w spotkaniach tematycznych związanych z dorobkiem fotograficznym Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala oraz tropami kulturowymi zainspirowanymi ich twórczością.

Dziś o godz. 17.30, przewodniczką po „Mieście idealnym” będzie Katarzyna Trzeciak, krytyczka i badaczka literatury, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ, w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Ciało – oprowadzanie po nowohuckich cielesnościach”. Jego uczestnicy wezmą udział m.in. w performatywnym czytaniu tekstu Katarzyny Trzciak pod tym samy tytułem.

– „Ciało – oprowadzanie po nowohuckich cielesnościach” to opowieść o początkach Nowej Huty. Historia nieustannych, cielesnych zakłóceń wobec planowanej budowy miasta. To także nieprzerwane naruszanie granicy ciała i miejskiej materialności; granicy widoczności i ukrycia. – mówi Łukasz Trzciński, kurator wystawy „Miasto idealne”.

Wstęp na wystawę, a także na udział w obu spotkaniach jest bezpłatny. Obowiązuje jedynie rezerwacja miejsc, której dokonać można pod adresem: rezerwacja@domutopii.pl.

Więcej informacji na stronie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-11-29
Data aktualizacji: 2024-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź