Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Powstanie nowy żłobek we wschodniej części Nowej Huty

Do 8 lipca można składać oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę żłobka samorządowego u zbiegu ulic Karaszewicza-Tokarzewskiego i Deszczowej w Nowej Hucie. To druga z planowanych przez ZIM nowych placówek w tej części Krakowa.

Fot. ZIM

Będzie dużo drewna, zieleni, ale przede wszystkim miejsce dla około 50 maluchów z Nowej Huty. ZIM ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę żłobka samorządowego przy ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego.

Punktem wyjścia dla projektantów i wykonawców jest koncepcja i program funkcjonalno-użytkowy żłobka opracowany na zlecenie ZIM przez firmę projektową Kropka Studio Klub Architekci.

Nowa placówka opieki nad maluchami będzie się składać z dwóch jednokondygnacyjnych budynków z dwuspadowymi dachami, w których znajdą się 3 sale dla maluchów, a także pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i zaplecze kuchenne. Budynki będą połączone niewielka konstrukcją o charakterze przewiązki, również pokrytą spadzistym dachem. Tam znajdzie się m.in. wewnętrzna strefa zabaw. Dodatkowo w żłobku znajduje się sala sensoryczna. Łącznie, powierzchnia użytkowa nowej placówki wyniesie ok. 676 m².

Zgodnie z planem, elewacja ma zostać wykonana w technologii drewnianej, a część dachu ma być zielony. Ze względu na uwarunkowania techniczne do ogrzewania ma być zastosowany kondensacyjny kocioł gazowy, za to żłobek wyposażony będzie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w centrali wentylacyjnej. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

W ramach zagospodarowania terenu, nasadzone będą ozdobne jabłonie, a bezpośrednio przy żłobku wygospodarowana zostanie część z zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu.

Przewiduje się, że realizacja kontraktu, a więc zaprojektowanie, uzyskanie pozwoleń na budowę oraz sama budowa nowego żłobka przy ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego potrwają ok. 20 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Więcej szczegółów o przetargu ZIM.

Warto wiedzieć, że zadanie objęte jest dofinansowaniem w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022–2029 finansowanym ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W ramach tego programu dofinansowana będzie budowa i przebudowa kilkunastu żłobków w Krakowie, dzięki czemu w ciągu najbliższych lat liczba miejsc w takich placówkach zwiększy się o ok. 1100.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-24
Data aktualizacji: 2024-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź