Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W Bieńczycach powstanie baśniowy ogródek

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na modernizację ogródka jordanowskiego na os. Jagiellońskim 37. Pojawią się nowe urządzenia zabawowe oraz sportowe, powstanie ścieżka piesza oraz strefa relaksu z nawierzchnią żwirową, małą architekturą i nasadzeniami zieleni. Projekt zakłada również demontaż wybranych urządzeń zabawowych i komunalnych zlokalizowanych obecnie na terenie ogródka.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

ZZM zapewnia, że będzie to prawdziwie baśniowe miejsce. Elementy zabawowe będą nawiązywały do rycerskiej krainy pełnej walecznych zuchów i prawdziwych księżniczek. Pojawi się zestaw warowni rycerskiej z wieżami, linami, ścianką wspinaczkową, mostem oraz zjeżdżalniami. Nie zabranie bujaka: rycerza i konia rycerskiego, huśtawki wagowej ważka, równoważni, bocianiego gniazda, huśtawki wahadłowej, deski surfingowej, trampoliny, gry geometrycznej, kolorowego domku czy obrotowej wieży do wspinaczki. W ogródku zamontowane zostaną również urządzenia siłowni zewnętrznej – orbitrek, stepper, twister, koło Tai-Chi i biegacz.

Urządzenia takie jak: huśtawka bocianie gniazdo, trampolina, domek, tablica edukacyjna – będą urządzeniami dostosowanymi do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami, w tym na wózkach inwalidzkich. W pobliżu projektowanych urządzeń przewidziano też ławki z oparciem, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. W strefie relaksu pojawi się stolik szachowy, dwie huśtawko-ławki oraz siedziska. Dodatkowo, dla miłośników książek w ogródku powstanie biblioteczka miejska, dzięki której wymiana książek z innymi mieszkańcami będzie łatwa i przyjemna.

Planowana inwestycja doposażenia przestrzeni nie koliduje z istniejącą zielenią wysoką. Projekt zakłada stworzenie strefy relaksu we wschodniej części terenu poprzez wprowadzenie nowych nasadzeń traw i bylin oraz dosadzenie krzewów w północnej części terenu. Istniejący już drzewostan został wcielony w nowo projektowane zagospodarowanie terenu, które uzupełnia go o dodatkową roślinność. Doborem gatunkowym nawiązano do istniejącej roślinności oraz zaplanowano naturalistyczne nasadzenia zieleni. We wschodniej części opracowania przy alejkach zaplanowano rozległe rabaty wypełnione trawami ozdobnymi oraz mieszankami bylin z wykorzystaniem różnorodnych gatunków.

pokaż metkę
Autor: Malgorzata Stuch
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-19
Data aktualizacji: 2023-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź