Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Budowa Ośrodka Ruczaj: palowanie, czyli wstęp do robót fundamentowych

Działka przy ul. Jana Kantego Przyzby, gdzie powstaje Ośrodek Ruczaj, filia Centrum Kultury Podgórza, to już plac budowy z prawdziwego zdarzenia. Kończy się palowanie terenu, gdzie stanie nowe dzielnicowe miejsce spotkań. Nowa placówka powstaje w otoczeniu wybudowanego na zlecenie ZIM osiedla bloków gminnych.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Przypomnijmy, że umowę na budowę ośrodka podpisano 1 lutego br. Po spełnieniu wszystkich formalności, parę tygodni później ZIM przekazał wykonawcy – firmie P.B.P. „Łęgprzem” Sp. z o.o. – plac budowy. Teren został oczyszczony i przygotowany do prac zasadniczych. W kolejnym etapie wykonawca zabezpieczył wykop przy użyciu grodzic i rozpoczął palowanie w celu wzmocnienia podłoża gruntowego pod budynek. Ten etap już się kończy. Wkrótce rozpocznie się realizacja wykopu pod dwie kondygnacje podziemne budynku. Następnie rozpoczną roboty fundamentowe. Zgodnie z założeniem do końca tego roku powinny się zakończyć roboty konstrukcyjne poziomu parteru i rozpocząć prace konstrukcyjne przy poziomu +1 budynku.

Obiekt powstaje na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej przez firmę Limba Eko sp. z o.o. Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentatywna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i inne wydarzenia. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie oraz nagłośnienie przystosowane do wyżej wymienionych przedsięwzięć.

Na pierwszym piętrze znajdzie się balkon sali widowiskowej, kawiarnia połączona z foyer. Na drugim i trzecim piętrze przewidziano pomieszczenia edukacyjne oraz część administracyjną. Budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla matek z dziećmi.

Operatorem nowej placówki będzie Centrum Kultury Podgórza. Podstawową funkcją Ośrodka Kultury będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń pozwoli na stworzenie kompleksowej i różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z opiekunami, po seniorów.

W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.

Ponadto inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym wybudowanego w latach 2017–2020 osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach prac zewnętrznych zostanie nasadzona nowa zieleń oraz zamontowane obiekty małej architektury.

 

Wartość umowy to 55 592 023 zł, w tym środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji strategicznych – 30 mln zł.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-17
Data aktualizacji: 2023-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź