Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowe życie ostrogu bramnego „Bielany”

Zarząd Budynków Komunalnych zaprasza do wzięcia udziału w przetargu na dzierżawę ostrogu bramnego „Bielany” położonego przy ul. Księcia Józefa 65. Zainteresowanych wynajęciem lokalu zachęcamy do składania ofert najpóźniej do poniedziałku, 29 maja. Przetarg odbędzie się 2 czerwca. 

Fot. ZBK

Przetarg odbędzie się 2 czerwca o godz. 10.00 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. Czerwieńskiego 16. Oferty należy składać na Dzienniku Podawczym ZBK do poniedziałku, 29 maja, do godz. 15.00.

Szczegółowe informacje na temat ogłoszonego postępowania są dostępne tutaj.​


W latach 1908-1910 na wjeździe do graniczącego z zaborem rosyjskim miasta Krakowa, na trakcie oświęcimskim z kierunku Bielan, przy obecnej ul. Księcia Józefa u zbiegu z ul. Jacka Malczewskiego, wzniesiona zostaje brama forteczna rdzenia Twierdzy Kraków. Jednym z elementów bramy jest, zachowany do dzisiaj, ostróg przeznaczony do jej obrony. Forma i zachowane elementy wyposażenia reprezentują typowe cechy austriackiej szkoły fortyfikacji.

Ostróg do dzisiaj przetrwał jako jedyny, najbardziej kompletny przedstawiciel umocnień rdzenia byłej Twierdzy Kraków i warty jest zachowania. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków pod nr A-876.

W latach 2021-2022 obiekt wraz z otoczeniem został poddany generalnemu remontowi, podczas którego odtworzony został pierwotny wygląd zewnętrzny ostrogu. Wnętrze zostało wyposażone w instalacje pozwalające na zagospodarowanie obiektu. Sposób zagospodarowania powinien uwzględniać zachowanie walorów architektonicznych i historycznych obiektu. Prace finansowane były ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

img_5669.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
Ostróg bramny Bramy „Bielany” ZBK
img_5672.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
Ostróg bramny Bramy „Bielany” ZBK
img_5793.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
Ostróg bramny Bramy „Bielany” ZBK
img_5669.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
img_5672.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
img_5793.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-08
Data aktualizacji: 2023-05-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź