Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Luteranie pomagają uchodźcom w Krakowie

Chociaż wojna w Ukrainie trwa już od wielu miesięcy, to nadal zgłaszają się organizacje, które chcą pomagać uchodźcom w Krakowie. Tym razem wsparcie dotarło do miasta ze strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Światowej Federacji Luterańskiej w Polsce. 3 listopada, przedstawiciele tych instytucji do miejskiego magazynu pomocy przekazali dary o wartości blisko 1,5 mln zł.

Fot. Karolina Łypaczewska

Ta pomoc w postaci zakupionej żywności oraz artykułów higienicznych poprzez dwie instytucje: Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska oraz Centrum Wielokulturowe trafi bezpośrednio do potrzebujących uchodźców w Krakowie.

Produkty te będą wydawane w dwóch punktach dla uchodźców: przy ul. Daszyńskiego 16 i ul. Nowaka Jeziorańskiego 1.

Aby wspierać ukraińskich uchodźców humanitarny wydział Światowej Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation), utworzył nowe biuro i na gruncie polskim rozszerzył działalność jako Fundacja LWF w Polsce. Udało się to dzięki wsparciu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i jego parafii.

Podczas oficjalnego przekazania obecni byli przedstawiciele darczyńców: Julius Kibet – kierownik zespołu, fundacja LWF w Polsce, Lea Gillabert – specjalistka ds. komunikacji, fundacja LWF w Polsce, Samuel Dypczyński – pracownik ds. zaopatrzenia i logistyki, fundacja LWF w Polsce, ks. Łukasz Ostruszka – proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie, Joanna Godfrejów – kurator Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie oraz obdarowani hm. Mariusz Siudek – komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP i Maria Wojtacha – dyrektor Centrum Wielokulturowego, Internationaler Bund Polska.

Światowa Federacja Luterańska to organizacja międzynarodowa, która zrzesza 149 kościołów luterańskich w 99 krajach, czyli blisko 80 milionów luteran na świecie. Kościoły członkowskie ŚFL łączy wspólne luterańskie dziedzictwo i świadectwo o wyzwalającej łasce Boga. Jako światowa wspólnota Kościołów, Kościoły członkowskie ŚFL żyją i pracują razem na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania na świecie. Więcej informacji na stronie lutheranworld.org.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest jednym z członków założycieli Światowej Federacji Luterańskiej (1947). Liczy ponad 60 tys. członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 160 duchownych (kobiet i mężczyzn). Zwierzchnikiem kościoła jest bp Jerzy Samiec. Więcej informacji na stronie luteranie.pl.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-03
Data aktualizacji: 2022-11-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź