Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Diia.pl – cyfrowe pozwolenie na pobyt dla obywateli Ukrainy

W pomoc dla Ukrainy od początku wojny zaangażowanych jest wiele instytucji. Jednym z obszarów wsparcia była pomoc związana z legalizacją i organizacją pobytu. W Krakowie nadano 35 535 numerów PESEL dla obywateli Ukrainy oraz osobom posiadającym status UKR założono 12 855 profili zaufanych.

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Posiadając zarówno PESEL oraz profil zaufany Ukraińcy mogą także korzystać z elektronicznego dokumentu Diia.pl, który został dodany do katalogu dokumentów pobytowych. Diia.pl to narzędzie cyfrowe przygotowane przez administrację państwową, które uprawnia razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen.

Dostęp do profilu zaufanego można uzyskać w urzędzie, przy okazji wnioskowania o nadanie polskiego numeru PESEL (status UKR).

Obywatele Ukrainy, którzy mają nadany PESEL i posiadają ważny paszport mogą także złożyć wniosek online o nadanie profilu zaufanego, a następnie potwierdzić go w punkcie potwierdzającym lub też mogą potwierdzić profil zaufany samodzielnie, o ile posiadają konto w jednym z wybranych banków.

Szczegółowe informacje o tej aplikacji znajdują się na stronie gov.pl, natomiast w języku ukraińskim tutaj.

Diia.pl

pokaż metkę
Autor: król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-30
Data aktualizacji: 2022-09-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź