Chirurdzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie wykonali innowacyjną operację wydłużania kości za pomocą pola magnetycznego.

Specjalnego metalowego gwoździa, który w trakcie zabiegu miał być włożony do środka kości, chirurdzy z „Żeromskiego” szukali kilka miesięcy! Ze względu na wrodzoną łamliwość kości kobiety, pręt musiał być wyjątkowo cienki. U pacjentki przed zabiegiem jedna kończyna była krótsza od drugiej o 14 centymetrów. Ostatecznie urządzenie sprowadzono z USA, szpitalowi udało się uzyskać zgodę na jego zakup w małopolskim oddziale NFZ.

Nowoczesna technologia jest oparta na metalowym gwoździu. W pręcie znajduje się specjalny system sterowany elektromagnetycznie. Gwóźdź przy pomocy sygnałów elektromagnetycznych powiększa się i stopniowo wydłuża kość, w której jest osadzony.

Wydłużanie kości jest dość skomplikowanym procesem, pacjentka musi pozostawać cały czas pod kontrolą chirurgów. – Monitorujemy jak „adaptują się” stawy: kolanowy i biodrowy; czy właściwie rozciągają się naczynia, nerwy, mięśnie. Na razie jesteśmy zadowoleni z efektu – mówi prof. dr hab. Julian Dutka, szef Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej w „Żeromskim”.

Pacjentka – dzięki innowacyjnej metodzie – może być cały czas rehabilitowana.