Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kontrowersyjna rzeźba prezentowana na Wesołej została przeniesiona

14 czerwca na wernisażu festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej Open City pojawiła się instalacja artystyczna autorstwa Moniki i Tomka Bielaków zatytułowana „Balans”. Rzeźba, która do złudzenia przypomina człowieka stojącego na gzymsie budynku, wywołała duży odzew społeczny.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, dzieło ma na celu zwrócenie uwagi na problem osób walczących z depresją i myślami samobójczymi, które często pozostają niezauważone przez społeczeństwo. Obok rzeźby umieszczono tabliczkę oraz słup informacyjny z opisem projektu.

Reakcja mieszkańców wykazała głęboką empatię i zainteresowanie tematem. Pokazuje to, że nasze społeczeństwo reaguje na tego rodzaju okoliczności. Z uwagi na duże absorbowanie służb ratunkowych, organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu rzeźby na ul. Kopernika 19 (na wysokości Apteki Designu) i zaproponowanie innej, mniej kontrowersyjnej formy prezentacji.

Organizatorzy przedsięwzięcia dodają, że ta sytuacja udawania, że sztuka ma dużą moc poruszania ważnych kwestii społecznych. Dodatkowe informacje o festiwalu Open City można znaleźć w naszym komunikacie.

Pomoc dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego

Krakowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej działający przy ul. Radziwiłłowskiej 8B przez całą dobę udziela pomocy psychologicznej osobom będącym w kryzysie, w tym doświadczającym przemocy. Jeśli potrzebujesz pomocy w związku z przeżywanym kryzysem – przyjdź do OIK lub zadzwoń pod numer interwencyjny: 12 421 92 82.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-17
Data aktualizacji: 2024-06-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź