Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odkryj tajemnice Via Medicorum – spacer z przewodnikiem

Na Wesołej powstał szlak „Via Medicorum”. Pod przewodnictwem Michała Chlipały z Katedry Historii Medycyny UJ CM podczas organizowanych grupowych spacerów można posłuchać o tym, co się działo w klinikach powstających przed laty w rejonie ul. Kopernika.

Fot. Jan Graczyński

Na Białej Chirurgii, w budynku z 1889 r., który można podczas spaceru zobaczyć także wewnątrz, pracował m.in. Ludwik Rydygier, chirurg, dzięki któremu krakowskie operacje i zabiegi zapisały się w historii światowej medycyny. Wyliczać można długo: pierwsza w Polsce, a druga na świecie operacja wycięcia odźwiernika z powodu raka żołądka, pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka z powodu owrzodzenia, nowa na ówczesne czasy metoda chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego, udoskonalenie operacyjnego usunięcia raka piersi czy opracowanie metody usuwania gruczolaka gruczołu krokowego, która zresztą do dziś nosi nazwę metody Rydygiera. Trudno się dziwić – Rydygier był wybitnym chirurgiem, który nie bał się wprowadzać do leczenia nowych metod.

Podobnie jak inni, znakomici medycy, którzy związali swoje losy z powstającymi na Wesołej klinikami. W czasie spaceru można się o tym przekonać na własne oczy w niedostępnym na co dzień Muzeum Historii Medycyny przy ul. Radziwiłłowskiej 4. To najstarsze muzeum poświęcone naukom medycznym, którego zbiory obejmują m.in. starodruki, dokumenty, rękopisy, medale pamiątkowe, mulaże, czyli odlewy gipsowe, narzędzia lekarskie i portrety najważniejszych krakowskich lekarzy. Warto pamiętać, że każdy z tych eksponatów jest świadkiem niezwykłej i często zaskakującej medycznej historii Krakowa.

Szlak historyczno-kulturowy „Via Medicorum” ma przypominać o dziedzictwie (materialnym i niematerialnym) tego niezwykłego miejsca, jakim jest ulica Kopernika. Dokonywano tu wielu niezwykłych przełomowych odkryć, które weszły do kanonu polskiej i światowej medycyny.

W ramach projektu planowane jest, aby na ulicy Kopernika, przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych zostały rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), informujące o historii budynku.

Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znalazłby się tam krótka informacja o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w tym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Ponadto na tablicy znajdowałby się kod QR albo link, który przenosiłby użytkownika do strony zawierającej szczegółowe treści oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.

Budynki, które znajdą się na trasie „Via Medicorum”:

  • zespół budynków, ul. Kopernika 7 (dawna klinika lekarska)
  • Theatrum Anatomicum, ul. Kopernika 12
  • Klinika Chorób Wewnętrznych, ul. Kopernika 15
  • „nowy” budynek szpitala św. Łazarza, ul. Kopernika 17
  • „stary” budynek szpitala św. Łazarza (klasztor), ul. Kopernika 19
  • Biała Chirurgia, ul. Kopernika 40
  • Czerwona Chirurgia, ul. Kopernika 21
  • Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa (dawniej Uniwersytecka Szkoła Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia), ul. Kopernika 25
  • Collegium Śniadeckiego, ul. Kopernika 27
  • Klinika Neurologii i Psychiatrii, ul. Botaniczna 3.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-25
Data aktualizacji: 2023-02-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź