Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami PK otrzymało nowy lokal

Nową siedzibę otrzymało Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami na Politechnice Krakowskiej. Uroczyste otwarcie lokalu, z udziałem licznie przybyłych przedstawicieli władz uczelni, odbyło się 6 kwietnia. Biuro, umieszczone jest w ramach głównego kampusu Politechniki, w budynku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej z odrębnym wejściem od ulicy Szlak.

Zdjęcie przedstawia osoby będące w pomieszczeniu nowego biura do spraw osób niepełnosprawnych politechniki krakowskiej
Fot. Jan Zych

Zadaniem Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami PK jest nie tylko wspieranie studentów z niepełnosprawnościami, ale generalnie niesienie pomocy osobom mającym różne potrzeby, powiedział podczas uroczystości Jan Ortyl, Kierownik BOzN. Przypomniał, że idea przeniesienia biura z Czyżyn, gdzie mieściło się do tej pory, na główny kampus uczelni narodziła się kilka lat temu, podczas spotkania z ówczesnym Prorektorem PK ds. studenckich dr. hab. inż. Markiem Stanuszkiem.

W otwarciu nowej siedziby uczestniczyli Prorektorzy PK: prof. Dariusz Bogdał, dr inż. Marek Bauer, dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki prof. PK oraz dr hab. inż. Jerzy Zając, prof. PK. Obecni byli Kanclerz uczelni Leszek Bednarz, Dyrektor administracyjny Lidia Ponata, Dyrektor techniczny Bogusław Dzimira, a także Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji PK Barbara Grabacka-Pietruszka. – Państwa obecność tutaj – powiedział Jan Ortyl – świadczy o tym, że Politechnika Krakowska traktuje problemy osób z niepełnosprawnościami bardzo poważnie.

Doktor inż. Marek Bauer, Prorektor ds. studenckich, deklarował, że władzom uczelni bardzo zależy na ułatwieniu kontaktu z BOzN studentom z niepełnosprawnościami. Pokreślił też, że wszystkich studentów – zarówno pierwszego i drugiego stopnia, jak i odbywających studia w ramach Programu Erasmus – obowiązuje odbycie odpowiedniego szkolenia, potocznie zwanego świadomościowym, aby społeczność akademicka żyła wspólnie, bez jakichkolwiek barier.

O tym, że rosną oczekiwania studentów z niepełnosprawnościami dotyczące kultury fizycznej mówiła Barbara Grabacka-Pietruszka, Dyrektor CSiR. Zapewniła, że oferta uczelni w tym zakresie jest stale poszerzana.

W otwarciu BOzN uczestniczył Bogdan Dąsal, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami. – Wśród największych ośrodków akademickich w Polsce, Kraków jest ośrodkiem, w którym liczba studentów jest relatywnie największa. Politechnika Krakowska walnie się przyczynia do tej statystyki – powiedział Bogdan Dąsal, składając władzom PK w imieniu Prezydenta podziękowania za nową inwestycję. Na uroczystość przybył też Adam Stromidło, Prezes Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych.

W obecnym miejscu, w porównaniu z poprzednią siedzibą, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami jest łatwiej dostępne. Jego usytuowanie w ciągu ulicy Szlak sygnalizuje, widoczny z daleka duży napis(co jest ważne dla osób mających problemy ze wzrokiem). Wejście z ulicy, przez furtkę z domofonem, pozbawione progów, dostosowano w szczególności do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Wnętrza zostały zaaranżowane w sposób przyjazny dla użytkowników i odwiedzających lokal gości.

(ps)

Nasza Politechnika nr 4 (224) kwiecień 2022, Miesięcznik Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, s. 17.

2.jpg-Biuro PK
Jan Zych
3.jpg-Biuro PK
Jan Zych
4.jpg-Biuro PK
Jan Zych
5.jpg-Biuro PK
Jan Zych
6.jpg-Biuro PK
Jan Zych
7.jpg-Biuro PK
Jan Zych
8.jpg-Biuro PK
Jan Zych
Jan Zych
2.jpg-Biuro PK
3.jpg-Biuro PK
4.jpg-Biuro PK
5.jpg-Biuro PK
6.jpg-Biuro PK
7.jpg-Biuro PK
8.jpg-Biuro PK
pokaż metkę
Autor: Nasza Politechnika Miesięcznik Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
Osoba publikująca: Daniel Duda
Podmiot publikujący: Bez barier
Data publikacji: 2022-05-13
Data aktualizacji: 2022-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź