Porozumienie o współpracy Krakowskich Uczelni i Gminy Miejskiej Kraków na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Porozumienie o współpracy Krakowskich Uczelni i Gminy Miejskiej Kraków na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Fot. Kraków Bez Barier

Porozumienie o współpracy podpisali we wtorek, 9 kwietnia na Uniwersytecie Pedagogicznym Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektorzy uczelni. Wydarzenie zainaugurowało XII Krakowskie Dni Integracji.

Gmina Miejska Kraków od wielu lat aktywnie wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami w tym studentów z niepełnosprawnościami, kształcących się na krakowskich uczelniach wyższych. Przykładem jest organizowana od wielu lat przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków Konferencja „Pełno(s)prawny Student”. Podczas organizowanej w grudniu 2018 roku XII edycji tematem dyskusji były „Modele wsparcia uczelni w celu zwiększenia ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami”. Temat zwiększania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami wybrzmiewa w wielu sferach życia społecznego a kierunki działań w tym zakresie na najbliższe lata określa Powiatowy Program Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Porozumienie o współpracy krakowskich uczeni wyższych oraz Gminy Miejskiej Kraków w obszarach działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami studiujących na krakowskich uczelniach pozwoli na podejmowanie stałych działań oraz inspirowanie powstania nowych na rzecz tej grupy społecznej.

Sygnatariuszami porozumienia ze strony uczelni są:

·         prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka - rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica

·         prof. zw. dr hab. Jerzy Malec – Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

·         prof. dr hab. inż. Jan Kazior – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

·         prof. dr hab. inż. Andrzej Chochół – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

·         prof. dr hab. med. Wojciech Nowak – Uniwersytet Jagielloński

·         ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II

·         prof. dr hab. Kazimierz Karolczak – Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej

·         prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady – Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.

W ramach porozumienia Gmina Miejska Kraków wyraża wolę podjęcia współpracy m.in. w obszarze współorganizowania wydarzeń dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, promowania wydarzeń dla studentów z niepełnosprawnościami organizowanych przez uczelnie, organizacji wspólnych badań i przygotowania raportów dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnościami, podejmowania działań mających na celu aktywizację osób z niepełnosprawnościami i działań zmierzających do poprawy jakości ich życia.

Wykorzystanie potencjału, wiedzy, umiejętności i doświadczeń zarówno uczelni wyższych jak i Gminy Miejskiej Kraków w zakresie podejmowania działań na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami ma szanse zaowocować realizacją nowych przedsięwzięć, które przyczynią się do poprawy sytuacji społeczno – zawodowej osób z niepełnosprawnościami w  tym studentów krakowskich uczelni.

Studenci krakowskich uczelni jako grupa szczególnie liczna zasługuje na najlepsze rozwiązania dające szansę na odpowiednią edukację dla osób z niepełnosprawnościami

pokaż metkę
Osoba publikująca: BEATA SCHECHTEL-MĄCZKA
Podmiot publikujący: Bez barier
Zobacz także