Porozumienie o współpracy Krakowskich Uczelni i Gminy Miejskiej Kraków na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Porozumienie o współpracy Krakowskich Uczelni i Gminy Miejskiej Kraków na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Fot. Kraków Bez Barier

Porozumienie o współpracy podpisali we wtorek, 9 kwietnia na Uniwersytecie Pedagogicznym Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektorzy uczelni. Wydarzenie zainaugurowało XII Krakowskie Dni Integracji.

Gmina Miejska Kraków od wielu lat aktywnie wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami w tym studentów z niepełnosprawnościami, kształcących się na krakowskich uczelniach wyższych. Przykładem jest organizowana od wielu lat przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków Konferencja „Pełno(s)prawny Student”. Podczas organizowanej w grudniu 2018 roku XII edycji tematem dyskusji były „Modele wsparcia uczelni w celu zwiększenia ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami”. Temat zwiększania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami wybrzmiewa w wielu sferach życia społecznego a kierunki działań w tym zakresie na najbliższe lata określa Powiatowy Program Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Porozumienie o współpracy krakowskich uczeni wyższych oraz Gminy Miejskiej Kraków w obszarach działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami studiujących na krakowskich uczelniach pozwoli na podejmowanie stałych działań oraz inspirowanie powstania nowych na rzecz tej grupy społecznej.

Sygnatariuszami porozumienia ze strony uczelni są:

·         prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka - rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica

·         prof. zw. dr hab. Jerzy Malec – Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

·         prof. dr hab. inż. Jan Kazior – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

·         prof. dr hab. inż. Andrzej Chochół – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

·         prof. dr hab. med. Wojciech Nowak – Uniwersytet Jagielloński

·         ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II

·         prof. dr hab. Kazimierz Karolczak – Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej

·         prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady – Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.

W ramach porozumienia Gmina Miejska Kraków wyraża wolę podjęcia współpracy m.in. w obszarze współorganizowania wydarzeń dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, promowania wydarzeń dla studentów z niepełnosprawnościami organizowanych przez uczelnie, organizacji wspólnych badań i przygotowania raportów dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnościami, podejmowania działań mających na celu aktywizację osób z niepełnosprawnościami i działań zmierzających do poprawy jakości ich życia.

Wykorzystanie potencjału, wiedzy, umiejętności i doświadczeń zarówno uczelni wyższych jak i Gminy Miejskiej Kraków w zakresie podejmowania działań na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami ma szanse zaowocować realizacją nowych przedsięwzięć, które przyczynią się do poprawy sytuacji społeczno – zawodowej osób z niepełnosprawnościami w  tym studentów krakowskich uczelni.

Studenci krakowskich uczelni jako grupa szczególnie liczna zasługuje na najlepsze rozwiązania dające szansę na odpowiednią edukację dla osób z niepełnosprawnościami

Pokaż metkę
Osoba publikująca: BEATA SCHECHTEL-MĄCZKA
Podmiot publikujący: Bez barier
Zobacz także
Szanowni Państwo, Prezydent Miasta Krakowa ogłasza nabór na bezpłatne ferie dla dzieci z niepełnosprawnościami w wieku szkolnym w ramach akcji „Zima w mieście” 2020. Organizacja ferii zimowych dla dzieci z niepełnosprawnościami w wieku szkolnym na terenie Krakowa ma na celu odciążenie rodziców dzieci z niepełnosprawnościami oraz aktywizację dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Ferie organizowane będą w Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy al. Focha 40  w Krakowie, dla uczestników zapewnimy: - Odbiór i transport dzieci z 3 wyznaczonych miejsc w różnych częściach Krakowa oraz z powrotem wraz z  opieką w trakcie przejazdu, - Zapewnienie opiekunów w godzinach trwania ferii, - Zajęcia sportowe, plastyczno-ceramiczne, literackie, warsztaty kulinarne, dziennikarskie, muzyczne, wycieczka do Radia, oglądanie filmu na dużym ekranie, zabawy na świeżym powietrzu. - Posiłki (drugie śniadanie, obiad, podwieczorek), - Opiekę medyczną. Zapisy rozpoczynają się 14 stycznia 2020r. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin udział w wypoczynku zimowym będzie dostępny do pobrania od 13 stycznia 2020r. na stronie internetowej www.polandbusinessrun.pl Zapisy potrwają do 16 stycznia 2020r. (włącznie) lub do wyczerpania limitu miejsc. Dokumenty należy osobiście złożyć w Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych (Hala 100-lecia Cracovii) przy al. Focha 40 w Krakowie w godzinach od 11.00 - 17.00. Dodatkowe informacje są dostępne pod numerem telefonu 609 915 005 . Terminy turnusów: I turnus: 27- 31.01.2020r.   w godzinach od 8.00 do 16.00, II turnus: 03 - 07.02.2020r. w godzinach od 8.00 do 16.00, Zachęcamy do zapisów! Dzieci w wieku szkolnym ze Szkół Podstawowych, Szkół Integracyjnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Szkół Specjalnych. Koszty ferii są w całości finansowane przez Gminę Miejską Kraków. W feriach mogą wziąć udział dzieci z niepełnosprawnościami w wieku szkolnym, które są w stanie (bez udziału rodzica/opiekuna prawnego/faktycznego) pod opieką zapewnioną przez organizatorów brać udział w tego rodzaju wypoczynku. Opiekunowie zgłaszający dzieci będą zobligowani do wypełnienia karty zgłoszenia w  której poświadczą, iż nie ma przeciwskazań do udziału dziecka w feriach oraz organizowanych w ramach ferii zajęciach.  Realizacja ferii nadzorowana jest przez Urząd Miasta Krakowa/Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia/Referat ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami tel. 12 616 5278/ 126165118.