Biznes rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezydent proponuje korekty w budżecie Krakowa

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował do Rady Miasta dwa  projekty uchwał dotyczących zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2011. Pierwsza uchwała dotyczy  edukacji, oświaty; druga - kwestii zmniejszenia dochodów i wydatków.

-„Jest to pewna prawidłowość, która funkcjonuje obecnie w całej Polsce. Jesteśmy ostatnim miastem które dokonuje tego typu zmian. We wszystkich większych miastach takie korekty zostały już dokonane. Nie tylko Kraków ma problemy finansowe. Dotyczy to zarówno Polski jak i gospodarki światowej. Jest to tendencja generalna, która sprowadza się do zastoju finansowego i inwestycyjnego. Chciałem zwrócić uwagę na generalny spadek dochodów miasta, na który złożyło się zmniejszenie wpływów z podatków PIT i CIT, zastój sprzedaży nieruchomości oraz brak zwrotu z Komisji Europejskiej pieniędzy zainwestowanych przez Kraków, które składają się na obecną sytuację finansową Miasta” – podkreślał podczas konferencji prasowej (zwołanej 19 października- środa) Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zmiany zaproponowane przez Prezydenta Krakowa przewidują zmniejszenie planu dochodów i wydatków inwestycyjnych oraz zmianę przeznaczenia  rezerw celowych, zmniejszenie planu wydatków bieżących w komórkach organizacyjnych Urzędu oraz miejskich jednostkach organizacyjnych i zwiększenie planu wydatków bieżących z przeznaczeniem na wynagrodzenia o pochodne do wynagrodzeń dla nauczycieli placówek oświatowych i edukacyjno- wychowawczych.

Jak podkreślają władze Krakowa, mamy do czynienia z fazą kryzysu ogólnoświatowego, który dotyka także nasze miasto. To jednostki samorządu terytorialnego takie jak Kraków, przez długi okres czasu zapewniały Polsce wzrost gospodarczy. Niestety zielony kolor jakim zaznaczana na mapie Europy była Polska powoli płowieje. Przyczyną jest generalny spadek dochodów samorządu terytorialnego.

 

-„Na koniec września dochody z podatku CIT wykonane są w 54 %  planu założonego na rok 2011.W szacunkach odnosiliśmy się do udziału Krakowa we wpływach z podatku CIT założonych w projekcje Budżetu Państwa na rok 2011. Zakładana w Budżecie Państwa kwota 100 mln zł okazała się przeszacowana. Na kryzys w dużym stopniu składa się przestój na rynku nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości gminnych to poważne źródło dochodów dla Budżetu naszego Miasta. Dochody z tego tytułu, ujęte w planie budżetowym zgodnie z regułami sztuki- wyszacowane na podstawie szacunku rzeczoznawcy, stają się nieadekwatne w kontekście aktualnych trendów na rynku nieruchomości. Gmina przedstawiała szereg atrakcyjnych nieruchomości do sprzedaży, niestety okazuje się, że nie wszystkie w obecnym czasie znajdują nabywców.” – oświadczył podczas spotkania Skarbnik Miasta Lesław Fijał

W planach dochodów Miasta ujęte były także dochody ze sprzedaży praw do nazwy Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. Niestety w dobie kryzysu firmy nie są zainteresowane tego typu promocją. Miasto czeka także na refundację z Komisji Europejskiej środków własnych gminy zaangażowanych w realizacje projektu oczyszczalni ścieków Płaszów II. Miasto spełniło wszystkie wymagania organów rządowych oraz Komisji Europejskiej, niestety formalności przedłużają się.

 

Na skutek powyższych okoliczności Prezydent Miasta Krakowa zdecydował o urealnieniu planu dochodów, które zakłada: zmniejszenie dochodów bieżących na kwotę 16.726.497 zł, zmniejszenie dochodów majątkowych na kwotę 59.319.320 zł oraz zmniejszenie wydatków majątkowych na kwotę 73.045.917 zł.

Projekt uchwały przedstawiony Radzie Miasta przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego zakłada także zwiększenie planu wydatków bieżących z przeznaczeniem na wynagrodzenia o pochodne do wynagrodzeń dla nauczycieli placówek oświatowych i edukacyjno- wychowawczych. Subwencja oświatowa przekazywana na zadania zlecone przez administrację rządową pokrywa jedynie 60% całości kosztów funkcjonowania oświaty. Do zadań zleconych związanych z edukacją Kraków w tym roku musiał dopłacić ponad 400 mln zł.

Zmiany w budżecie Miasta na rok 2011 niosą za sobą ograniczenie niektórych inwestycji.

- „Według założeń wydatki na inwestycje zmniejszone zostaną o 12%. Ograniczymy wydatki na realizację zadań, które nie zostaną zakończone w tym roku. Dotyczy to miedzy innymi Centrum Kongresowego przy Rondzie Grunwaldzkim, Centrum Obsługi Inwestora, rozbudowy, przebudowy ulic oraz wielu inwestycji, także tych zamykających się w kwotach kilku tysięcy złotych” – poinformował na konferencji Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji Tadeusz Trzmiel.

Jak podkreślił Prezydent Jacek Majchrowski zaproponowane uchwały będą miały swoją kontynuację w najbliższym czasie. Wszystko po to aby budżet na 2012 rok był budżetem rzeczywistych możliwości. Prezydent zapowiedział także odstąpienie od realizacji niektórych zadań fakultatywnych gminy.

(MS)

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-10-20
Data aktualizacji: 2011-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź