Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków skarży rozporządzenie Ministra Finansów

Z uwagi na brak reakcji rządu na apele samorządowców w sprawie rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2010 roku, zmieniającego sposób rozliczania długu publicznego, władze Krakowa przesłały do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o orzeczenie niezgodności przepisów rozporządzenia z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej i ustawą o finansach publicznych.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu, w tym do długu Skarbu Państwa publicznego ogranicza samodzielność samorządów gwarantowaną przez konstytucję. Przy wprowadzaniu przepisów nie było odpowiedniego vacatio legis, ponadto rozporządzenie - co niedopuszczalne - rozszerzająco interpretuje ustawę o finansach publicznych.

Przypomnijmy, że nowe przepisy zmuszają samorządy do wliczania do długu miasta

odroczonych dotąd na lata płatności i kosztów inwestycji np. realizowanych w partnerstwie publiczno-prywatnym. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wielokrotnie podkreślał, że zmiana sposobu naliczania długu publicznego,jest „zmianą zasad w środku gry”, a dla wielu samorządów może oznaczać rezygnację z istotnych dla mieszkańców inwestycji. (MS)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-07-21
Data aktualizacji: 2011-07-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź