Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Unia pomaga modernizować komunikację

Przedstawiciele Krakowa, kilkunastu miast europejskich, polskich ministerstw oraz międzynarodowych instytucji debatowali nad modernizacją systemów transportowych z pomocą funduszy Unii Europejskiej. Pretekstem do zorganizowania międzynarodowej konferencji na temat unijnych projektów w zakresie transportu zbiorowego było realizowane w Krakowie przedsięwzięcie „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji  krakowskiej - etap II”.

Dwudniowa (26-27 maja) konferencja zorganizowana przez MPK SA na ten temat odbyła się w krakowskich hotelu Park Inn by Radisson. „Nasz projekt to przykład  dobrego wykorzystania środków unijnych i działań, które mają pobudzić  lokalną gospodarkę” – mówił Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.

Korzyści z sięgania po unijne szanse szczególnie dobrze widać na przykładzie transportu zbiorowego. Projekt „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji  krakowskiej”, a więc budowa linii szybkiego tramwaju do Małego Płaszowa, remont ulicy Długiej i zakup 24 niskopodłogowych tramwajów to drugi etap dużego przedsięwzięcia zmierzającego do modernizacji komunikacji miejskiej w naszym mieście. W latach 2004-2006 Kraków zrealizował pierwszy etap projekt Zintegrowany Transport publiczny w aglomeracji krakowskiej o wartości ponad 250 mln zł: przebudowano ulice Lubicz i Rakowicką wraz z pętlą tramwajową, zmodernizowano linię tramwajową od pętli Kamienna do pętli Krowodrza Górka, gdzie powstał terminal autobusowy, zakupiono 24 sztuki nowoczesnych tramwajów Bombardier.

„Organizując konferencję chcieliśmy dzielić się nie tylko naszymi pozytywnymi przykładami, ale również zapoznać się z doświadczeniami innych miast polskich i europejskich w realizacji projektów unijnych związanych z transportem publicznym” – mówił z kolei Zbigniew Palenica, wiceprezes MPK SA.

Podczas pierwszego dnia konferencji swoje doświadczenia w dziedzinie modernizacji transportu za unijne pieniądze przedstawili też reprezentanci miast polskich – Warszawy, Poznania, Gdyni, a także aglomeracji śląskiej i Małopolski.

W drugim dniu konferencji (27 maja) odbyła się debata na temat europejskich doświadczeń w wykorzystaniu funduszy UE na modernizację transportu. Wzieli w niej udział przedstawiciele Helsinek, Pilzna i Sofii. Natomiast o przygotowaniu wniosków aplikacyjnych i problemach z pozyskaniem środków unijnych rozmawiali  reprezentanci Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Infrastruktury, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, unijnej inicjatywy doradczej JASPERS i Eurpejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Przypomnijmy, że krakowska konferencja „Zintegrowany transport Publiczny w Aglomeracji Krakowskiej – etap II Jako narzędzie pobudzenia lokalnej gospodarki i przykład efektywnego wykorzystania środków unijnych” odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-05-27
Data aktualizacji: 2011-05-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź