Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

100 nowych autobusów

Klimatyzacja, monitoring , automaty biletowe i system informacji pasażerskiej. 100 nowych autobusów  niebawem wyjedzie na ulice Krakowa. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA podpisało z firmą Solaris umowę na dostawę nowych autobusów. Producent będzie je dostarczał do Krakowa przez cztery najbliższe lata od 2011 do 2014.

O kontrakt na dostawę 100 nowych autobusów do Krakowa ubiegało się dwóch producentów: Solaris i EvoBus dostawca Mercedesa. Solaris wycenił całe zamówienie na 114 milionów 724 tysiące i 68 złotych, natomiast oferta firmy EvoBus była o ponad 12 milionów złotych droższa. O wyborze najkorzystniejszej oferty decydowała nie tylko cena, ale także kryteria techniczne. Pierwsze z zakupionych autobusów – 13 sztuk - pojawią się już w tym roku.

Przypomnijmy, że Kraków od kilkunastu lat prowadzi modernizację taboru autobusowego. Zakupy nowego sprzętu zostały zintensyfikowane szczególnie w ostatnich czterech latach. Jesienią 2007 roku z ulic Krakowa zniknął ostatni model autobusu Ikarus. Jednocześnie krakowian zaczęły obsługiwać kolejne pojazdy niskopodłogowe, spełniające rygorystyczne normy emisji spalin i wyposażone w klimatyzację. W 2007 roku zakupiono 68 nowoczesnych pojazdów, w 2008 roku – 58, a w 2009 – 42. Łącznie w ostatnich czterech latach Kraków pozyskał 185 sztuk nowych autobusów. Dzięki temu obecnie niemal wszystkie pojazdy wożące pasażerów na 150 liniach obsługiwane są przez autobusy niskopodłogowe, w większości przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, częściowo wyposażone w klimatyzację. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-05-10
Data aktualizacji: 2011-05-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź