Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków wśród eko-liderów

Za edukację ekologiczną, modernizację oczyszczalni Płaszów i proekologiczne działania oświatowe. Kraków znalazł się w gronie eko-liderów 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej, która odbyła się w piątek, 15 listopada. „Ochrona środowiska to od wielu lat priorytet Krakowa. Zmodernizowaliśmy system wodno-ściekowy, dzięki czemu wszystkie produkowane w naszym mieście ścieki są oczyszczane, a krakowianie mogą bezpiecznie pić wodę z kranu. Realizując różnego rodzaju kampanie edukacyjne staramy się namówić mieszkańców do proekologicznych zachowań. Dlatego cieszą wyróżnienia dla krakowskich projektów oraz placówek edukacyjnych" – mówił podczas gali Prezydent Jacek Majchrowski.

Kraków został wyróżniony w kategorii eko-przedsięwzięcie w dziedzinie „Edukacja ekologiczna" za prowadzone od 2000 roku kampanie ekologiczne: Dni Ziemi połączone z Krakowską Wystawą Ekologiczną oraz Festiwal Recyklingu. Projekty cieszą się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców, a ich podstawowym celem jest zachęcanie krakowian do proekologicznych zachowań.

W konkursie, również w kategorii eko-przedsięwzięcie, wyróżnione zostały też Krakowskie Wodociągi za projekt rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Płaszowie. Dzięki prowadzonym kilka lat potężnym inwestycjom, unowocześniony został nie tylko sam obiekt oczyszczalni. Dodatkowo zrewitalizowano laguny osadowe, wybudowano instalację do termicznej utylizacji osadów, a także poprowadzono kolektor ściekowy, dzięki któremu udało się wykonać kanalizację we wschodnich rejonach Krakowa.

Wśród krakowskich podmiotów wyróżnionych w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie znalazły się też dwie placówki edukacyjne: przedszkole samorządowe nr 111 za „cykliczną realizację wielu akcji proekologicznych, a także Zespół Szkół Chemicznych za „ilość, jakość i różnorodność podejmowanych działań, realizację projektów unijnych oraz wycieczki naukowe o charakterze ekologicznym w ramach współpracy międzynarodowej".

Konkurs Eko-liderzy 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wieńczy okrągły jubileusz WFOŚiGW. Głównym zadaniem Funduszu jest finansowe wspieranie przedsięwzięć służących ochronie środowiska i poszanowaniu jego wartości w oparciu o konstytucyjną zasadę zrównoważonego rozwoju przy zachowaniu bezpieczeństwa ekologicznego kraju i realizacji programów ekologicznych państwa i województwa małopolskiego. Kraków jest jednym z najważniejszych beneficjentów  programów realizowanych przez WFOŚiGW.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest w OTO FOTOKRONICE

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-11-15
Data aktualizacji: 2013-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź