Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa wystawa w Sukiennicach. Wygraj zaproszenia

Majoliki z Nieborowa to niezwykle efektowne wyroby ceramiczne pochodzące z lat 80. XIX wieku. Ich kształty i dekoracje charakteryzują się fantazją niespotykaną wśród ceramik wykonywanych w innych polskich wytwórniach. Żeby je zobaczyć, wystarczy zajrzeć do Sukiennic, gdzie Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera nową wystawę. Z tej okazji przygotowaliśmy konkurs.

Naczynia z Nieborowa mają z reguły eklektyczne formy, często zainspirowane dawną ceramiką francuską czy włoską, cechują je żywe barwy i malowane ręcznie dekoracje. To malatury o rozmaitym charakterze ― przedstawiają fantastyczne widoki z górami i jeziorami, wizerunki osób ważnych dla polskiej historii, motywy roślinne, groteskowe i stylizowane. Niektóre z dekoracji nawiązywały do znanych dzieł sztuki, inne stanowiły autorską kreację ich autorów, wśród których ― co warte podkreślenia ― było wiele młodych, utalentowanych kobiet.

Na ekspozycji znajdą się przede wszystkim zabytki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie, ekspozycję uzupełnią obiekty wypożyczone z Muzeum Lubelskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum ― Zamku w Łańcucie. W sumie około 40 majolik. Ważnym elementem prezentacji będą tablice skrótowo omawiające (a zarazem ilustrujące) wątki warte przybliżenia, na przykład osobę księcia Michała Radziwiłła, założyciela manufaktury, jej historię czy wykonywane w niej piece dekoracyjne. Jako ilustracje posłużą ryciny z epoki, a także fotografie.

Wernisaż wystawy odbędzie się jutro (czwartek) o godz. 18. Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na to wydarzenie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie – co łączy Sukiennice i Rynek Główny z majoliką z Nieborowa? Podpowiedzi szukajcie na stronie www.muzeum.krakow.pl

Na odpowiedzi czekamy do jutra (czwartek) do godz. 8. Powinny zawierać imię, nazwisko, adres i telefon kontaktowy. Piszcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: SUKIENNICE. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.

Prosimy o załączenie następującego oświadczenia: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UMK swoich danych osobowych na potrzeby konkursu".

pokaż metkę
Autor: PAULINA POLAK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-11-13
Data aktualizacji: 2013-11-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź