Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada po raz trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia, w geście solidarności zarówno z wcześniakami i ich rodzicami w Polsce, jak i na całym świecie, w wielu krajach kluczowe i najbardziej charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo. Będą to między innymi Empire State Building w Stanach Zjednoczonych i CN Tower w Kanadzie. Kraków również włączy się w akcję przez podświetlenie na kolor fioletowy kładki o. Bernatka.

Fioletową iluminację kładki o. Bernatka mieszkańcy Krakowa i goście będą mogli podziwiać 17 listopada od godziny 16.00.

Krakowskie obchody objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

16 listopada Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK, Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Krakowska Fundacja Dziecka Narodzonego NEONATUS organizują uroczyste spotkanie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w Operze Krakowskiej.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Problem dotyczy dużej liczby noworodków. Na całym świecie przedwcześnie rodzi się aż jedno na dziesięcioro dzieci. Wcześniejszy poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia noworodka. Dlatego tak ważne jest, aby urodziny wcześniaków odbywały się w szpitalach o trzecim, najwyższym stopniu referencyjności. W Polsce rocznie rodzi się 314 000 dzieci, z czego 6,7% przedwcześnie, a więc przed 37. tygodniem ciąży.

Światowy Dzień Wcześniaka, ma na celu podniesienie świadomości na temat wcześniaków i solidarność z rodzinami, które doświadczyły przedwczesnego porodu. Więcej informacji na stronie: www.wczesniak.pl.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-11-13
Data aktualizacji: 2013-11-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat