Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Minister finansów chce zatrzymać rozwój Krakowa”

W poniedziałek 18 kwietnia w Magistracie odbyła się konferencja prasowa „Minister finansów chce zatrzymać rozwój Krakowa”. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Skarbnik Miasta Krakowa Lesław Fijał oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Prawnych Andrzej Oklejak przedstawili wpływ zaproponowanego przez ministra Jacka Rostowskiego rozporządzenia zmieniającego sposób rozliczania długu publicznego, na rozwój Krakowa.

- Jest to rozporządzenie, które bardzo mocno uderza w finanse samorządów, co skutkować będzie zablokowaniem rozwoju miast. Na wprowadzeniu zmian proponowanych przez ministra Rostowskiego ucierpią także przedsiębiorcy – mówił podczas konferencji Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Skarbnik Miasta zaprezentował dane dotyczące finansów publicznych, inwestycji publicznych, a także długu publicznego oraz zadłużenia. – To samorządy są motorem napędowym inwestycji. Co czwarta złotówka wydawana przez samorząd przeistacza się w majątek trwały pożytku publicznego. Bez inwestycji samorządów Polska przestanie się rozwijać – ostrzegał Skarbnik Miasta.

Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że zmiana sposobu naliczania długu publicznego, jest „zmianą zasad w środku gry”, a dla wielu samorządów może oznaczać rezygnację z wielu istotnych dla mieszkańców inwestycji.

Prezydent Krakowa zapowiedział, że w świetle braku reakcji rządu na apele samorządowców, sprawa rozporządzenia ministra Rostowskiego trafi niebawem do Trybunału Konstytucyjnego. (MS)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-04-18
Data aktualizacji: 2011-04-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź