Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Związek Miast Polskich wspiera porozumienie burmistrzów

W sobotę, 16 kwietnia o godzinie 11.40 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych) nastąpi uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Związkiem Miast Polskich a Komisją Europejską w sprawie Porozumienia Burmistrzów (Covenant of Mayors).

Na mocy podpisanego porozumienie ZMP, którego wiceprezesem jest Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, stanie się jedną ze Struktur Wspierających Porozumienie Burmistrzów. W Polsce do tej pory taką strukturą było tylko Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

Porozumienie Burmistrzów (Covenant of Mayors) to elitarny klub miast i gmin zaangażowanych w ochronę klimatu, do którego mogą przystąpić wszystkie miasta i gminy, niezależnie od wielkości oraz stopnia realizacji lokalnej polityki energetycznej. Podpisując Porozumienie, prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie zobowiązują się do przekroczenia celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) na swoim terenie o ponad 20% do 2020 roku.

Na podpisanie Porozumienia zdecydowało się już ponad 2400 samorządów terytorialnych z 42 krajów na całym świecie, w tym 11 miast i gmin z Polski. Przystąpienie do Porozumienia Burmistrzów oznacza dla miast i gmin liczne korzyści, np. dostęp do źródeł finansowania przeznaczonych dla sygnatariuszy Porozumienia, możliwość wymiany doświadczeń z innymi europejskimi miastami i gminami stawiającymi czoła zmianom klimatu, promocję miasta jako lidera w dziedzinie ochrony klimatu na terenie całej Europy. (MS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-04-15
Data aktualizacji: 2011-04-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź