Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mała Matura 1947. Dziś premiera

Mała Matura 1947, najnowszy film Janusza Majewskiego wchodzi na ekrany kin. Uroczysta premiera odbędzie się  dziś (15 kwietnia) w Krakowie o godz. 19.00 w Kinie Kijów. Centrum.

Premierę uświetnią obecnością twórcy filmu m.in.: reżyser Janusz Majewski i aktorzy: Marta Klubowicz, Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Michalska, Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Adam Wróblewski i Antoni Królikowski. Podczas premierowego pokazu zostanie wykorzystana nowatorska technika audiodeskrypcji, dzięki czemu film będzie dostępny także dla osób niewidomych  i słabowidzących.

W filmie wyreżyserowanym przez Janusza Majewskiego ( m.in. „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”,”), podobnie jak w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” Petera Weira, zaglądamy do szkolnej klasy, by razem z bohaterami przeżywać walkę, jaką toczy w nich biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresyjny system. Zanim główny bohater i jego rówieśnicy przystąpią do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego naukę w gimnazjum, zostaną poddani sprawdzianowi z dojrzałości życiowej, który przyjdzie im zdać w niełatwych, powojennych czasach. Całość tworzy wspaniałą lekcję dojrzewania i historii, utrwalone na taśmie filmowej.

Film docenili już krytycy i kinomani. Mała Matura 1947 zdobyła m.in. Nagrodę Specjalną Jury 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2010, Nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Regiofun Katowice 2010 i Nagrodę dla producenta na Festiwalu Prowincjonalia Września 2011.

Mała Matura 1947 to kolejna duża polska produkcja (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie) wspierana przez Krakowską Komisję Filmową. KKF zapewniła lokacje miejskie na potrzeby planu zdjęciowego, koordynowała pracę służb miejskich zabezpieczających plan (Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego), a także zaplanowała i zrealizowała zmiany w organizacji ruchu na potrzeby planu zdjęciowego. W filmie zobaczymy m.in.: Rynek Główny, Wawel, Collegium Maius, ulice: Siemiradzkiego, Sobieskiego, Dajwór, św. Wawrzyńca, Sereno Fenna i Dominikańską oraz II L.O. im. Jana III Sobieskiego, Plac Bawół oraz Planty w okolicach Barbakanu.

Informacje o produkcji dostępne są na stronie www.monolith.pl. (WAŚ/KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-04-15
Data aktualizacji: 2011-04-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź