Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rusza spis powszechny

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku w całej Polsce zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2011) wg stanu na 31 marca 2011. W teren ruszą rachmistrzowie. Uczestniczyć w spisie będzie można także przez Internet, wypełniając formularze elektroniczne dostępne od 1 kwietnia na stronach www.stat.gov.pl i www.spis.gov.pl.

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011roku (NSP 2011) będzie pierwszym spisem od czasu, kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno–społecznej oraz społeczno–ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

8 kwietnia pracę w terenie rozpoczną rachmistrzowie spisowi. Przeprowadzający spis bezwzględnie powinien posiadać legitymację, która upoważnia do prac spisowych. Legitymacja zawiera zdjęcie i podpis rachmistrza, jego imię i nazwisko, upoważnienie do przeprowadzenia spisu w określonym czasie na określonym terenie, pieczęć urzędu statystycznego, pieczęć i podpis Dyrektora Urzędu Statystycznego, który wydał legitymację. Legitymacja jest ważna wyłącznie z dowodem osobistym tożsamość rachmistrza. Można również sprawdzić osobę rachmistrza dzwoniąc na infolinię NSP 2011 (800 800 800 lub 22 44 44 777)

Od początku kwietnia można będzie samodzielne dokonać spisu za pośrednictwem internetu. Wystarczy zalogować się na jedną ze stron : www.stat.gov.pl i www.spis.gov.pl. i postępować zgodnie z instrukcjami. Obsługa formularza samo spisowego jest bardzo prosta. Formularz można wypełniać przez 14 dni od pierwszego zalogowania. Można go uzu­pełniać etapami, dowolnego dnia, o dowolnej porze. Wprowadzone dane są zapamiętywa­ne przed wylogowaniem. Aby ponownie uruchomić formularz wystarczy w odpowiednim miejscu wpisać PESEL i zapamiętane hasło. Po upływie 14 dni dane do logowania tracą ważność i spis w danym gospodarstwie domo­wym zostanie dokończony drogą tele­foniczną lub przez rachmistrza.

Jeśli osoba nie posiadająca dostępu do Internetu chce wypełnić formularz spisowy, otrzy­ma do dyspozycji program w najbliższym biurze spisowym zlokalizowanym w Urzędzie Miasta/Gminy/Dzielnicy lub Urzędzie Statystycznym. Mieszkańcy Krakowa w tym celu mogą zgłaszać się do Urzędu Statystycznego w Krakowie (ul. Kazimierza Wyki 3) lub Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta (al. Powstania Warszawskiego 10 pok. 612).

Dodatkową formą spisu powszechnego będzie spis poprzez wywiad telefoniczny przeprowadzany przez ankietera statystycznego. Potrwa ona od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku.

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. (MS.)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-29
Data aktualizacji: 2011-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat