Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowska Gala Kabaretowa

Wrocławski kabaret Elita, Andrzej Poniedzielski oraz kabarety Jurki i Kuzyni to goście III Krakowskiej Gali Kabaretowej organizowanej dzisiaj w ramach Grechuta Festival 2013, w Kinie Kijów.Centrum. Początek gali, którą poprowadzi Adam Grzanka – współzałożyciel krakowskiej formacji Chatelet - godz. 19:00 w kinie Kijów.Centrum. Bilety można kupić za pośrednictwem strony internetowej www.grechutafestival.pl.

Kabaret Elita to jeden z najstarszych polskich kabaretów, założony w 1969 r. Ma za sobą ponad cztery tysiące występów na całym świecie, osiem wydanych płyt, dziesięciu kaset i blisko 200 programów telewizyjnych. Autorzy kabaretu współtworzą od 1973 r. bardzo lubiane i popularne magazyny rozrywkowe Polskiego Radia: Studio 202, Studio 203, Studio 204. Organizatorzy Grechuta Festival na profilu Marka Grechuty na Facebooku zainicjowali akcję wpisania audycji do księgi rekordów Guinnessa.

Nieco krótszym stażem artystycznym może pochwalić się kolejny gość Gali - Andrzej Poniedzielski. Już w 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy Poezję w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 1995 r. rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna Przechowalnia, w której od 1999 r. wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe. Poniedzielski pisał także teksty dla Edyty Geppert, Anny Marii Jopek czy Grzegorza Turnaua.

Trzeci gość Gali Kabaretowej to działający od 1994 r. kabaret Jurki – jeden z filarów tzw. Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Fanom kabaretu znani są z kultowego serialu improwizowanego Spadkobiercy (Agnieszka Marylka Litwin Sobańska w roli Harriet oraz Znany Wojtek Kamiński w roli Kena). W 1996 otrzymali I nagrodę na przeglądzie kabaretów PaKa w Krakowie.

Najmłodsi wykonawcy to kabaret Kuzyni, który działa od 1999 r. W ich szlagierowym spektaklu Bardzo dobrym pojawiają się groteskowe postaci: iluzjonista, klaun, fakir, żongler, kowboj, siłaczka, tancerka i wielu innych „artystów" prezentujących swój kunszt w krzywym zwierciadle. Kuzyni są już bardzo utytułowanym kabaretem – zdobywcą m.in. Grand Prix PaKa w Krakowie w roku 2000, oraz Grand Prix Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie. Więcej informacji: www.grechutafestival.pl.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-10-08
Data aktualizacji: 2013-10-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź