Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa Huta podbija świat

Już 25 i 26 marca w Budapeszcie swoją prapremierę będzie miał projekt Nowa Huta Eksport - akcja, której celem jest promowanie Krakowa poprzez Nową Hutę, poza granicami Polski. Jeden cykl tego projektu zakłada także pięć widowisk multimedialnych przeprowadzonych wieczorem, w pięciu dużych miastach Polski – wszystko po to, aby promować tę niezwykłą dzielnicę Krakowa.

24 marca rozpoczyna się w Budapeszcie festiwal Polska Rulez, w ramach którego po raz pierwszy zaprezentowany zostanie projekt Nowa Huta Eksport. Mieszkańcy Budapesztu będą mieli okazję: zobaczyć wystawę fotografii Grzegorza Ziemiańskiego NOWOHUCIANIE, obejrzeć najciekawsze fragmenty Kroniki Nowohuckiej, spotkać ulicznych performerów, a przede wszystkim wysłuchać koncertów najbardziej znanych i docenianych krakowskich, a wywodzących się właśnie z Nowej Huty formacji: WU-HAE i NOHUCKI.

Projekt zrealizowany przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa to inicjatywa artystów związanych z Nową Hutą. Twórcy pomysłu przede wszystkim chcą pokazać światu młodych i zdolnych ludzi z pomysłami na alternatywną kulturę, a także zmienić stereotypowe myślenie na temat tej szczególnej dzielnicy.

W ramach projektu wkrótce także i w Polsce zostaną zaprezentowane widowiska multimedialne, prelekcje i panele dyskusyjne dotyczące Nowej Huty teraz i w przeszłości. Towarzyszyć będą temu występy teatrów ulicznych, wystawy fotografii i spotkań literackich. Imprezę uwieńczy koncert zespołu Marcina „Bzyka” Nohuckiego (na co dzień wokalisty WU-HAE) oraz Piotra Wróbla (AKURAT) wraz ze specjalnie zaproszonymi muzykami. Występ wzbogacą wizualizacje o Nowej Hucie i scenografia imitująca kominy z wydzielającym się z nich dymem.

Nowa Huta Eksport rozpoczyna promocję od Budapesztu. Po Węgrzech zaprezentuje się w Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii... a potem zobaczymy ich w Polsce. (Solga)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-04
Data aktualizacji: 2011-03-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź