Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezydent Krakowa broni finansów samorządów

To rozporządzenie zostało wydane niezgodnie z Konstytucją, a dodatkowo uderza w finanse samorządów – uważa Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. I pisze do Premiera Donalda Tuska wniosek o uchylenie fragmentu rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia ubiegłego roku w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa.

Przypomnijmy, że od 2011 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia ubiegłego roku, gminy muszą wliczać do swojego długu - oprócz kredytów i obligacji - również zobowiązania wynikające z dotacji unijnych czy z umów z odroczonym terminem płatności. Zmienia to sposób wyliczania długów, co jest szczególnie istotne dla samorządów, które utrzymują swe zadłużenie na granicy dopuszczalnego poziomu 60 proc. Problem dotyczy także Krakowa.

Dlatego Prezydent wystosował do Premiera Rządu wniosek o ponowną analizę rozporządzenia. Powołując się na wyroki Trybunału Konstytucyjnego, Jacek Majchrowski poddał w wątpliwość ustawowe upoważnienie do wydawania tego typu aktów prawnych. „Materia, która zawarta jest w § 3 pkt. 2 nie jest objęta upoważnieniem ustawowym, co narusza art. 92 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej” – napisał m.in. Prezydent Miasta.

Treść listu Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego do Premiera Rządu RP Donalda Tuska (PK/M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-02-22
Data aktualizacji: 2011-02-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź