Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miejska profilaktyka przeciw grypie

5 652 osoby w wieku po 65. roku życia zostało zaszczepionych w 2010 r. w ramach trzyletnich programów profilaktycznych przeciwko grypie (w tym AH1N1) w Krakowie. Koszt szczepień wyniósł 179 991 zł. Dodatkowo, w ramach rocznych programów profilaktycznych Dzielnic II, V, VI, VII, XIV i XVIII przeciwko grypie sezonowej w Krakowie, za kwotę 89 953,35 zł zostało zaszczepionych 3 407 osób bez ograniczenia wiekowego. Szczepienia chronią przed zachorowaniem na grypę w sezonie jesień 2010 - wiosna 2011.

Kraków jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z objawami grypy AH1N1. Oddział Obserwacyjno – Zakaźny Dorosłych i Dzieci Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego dysponuje największą ilością łóżek w Małopolsce i został wytypowany do leczenia szerokiego spektrum chorób zakaźnych.

Szpital im. Żeromskiego posiada nowoczesne zaplecze diagnostyczno – laboratoryjne. Dyżurujący całą dobę oddział jest wyposażony w 45 łóżek, w tym 13 dziecięcych, pracuje na nim 13 lekarzy specjalistów i 27 pielęgniarek.

„Oddział pozostaje w permanentnej gotowości, mimo braku wsparcia finansowego NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia. W związku z tym koszty utrzymania oddziału są wysokie. W oddziale hospitalizowane są osoby z terenu Małopolski i województw ościennych” – mówi Leszek Gora, Rzecznik Prasowy Szpitala im. Żeromskiego.

Przypomnijmy również, że w budynkach Urzędu Miasta Krakowa udostępniono ok. 4 000 ulotek informujących o profilaktycznych sposobach zahamowania grypy (tak grypy sezonowej jak i AH1N1).

W Magistracie pojawiły się również plakaty profilaktyczne informujące o sposobach zahamowania grypy (tak grypy sezonowej jak i AH1N1).

Plakaty i ulotki informacyjne jak zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę przygotowało Biuro ds. Ochrony Zdrowia UMK wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Krakowie. W ub. r. materiały trafiły również do szkół.

5 sposobów zahamowania grypy:

1. Często myj ręce

Wirusy grypy mogą żyć krótko na dłoniach. Dotykając różnych przedmiotów, podając

dłoń, może dojść do przenoszenia wirusa. Myj ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund.

2. Zawsze używaj chusteczek higienicznych

Noś przy sobie chusteczki higieniczne.

Kiedy kaszlesz lub kichasz, zasłaniaj usta i nos chusteczką - by chronić innych przed zarażeniem grypą.

3. Zużytą chusteczkę wrzuć do kosza na śmieci!

Pozbywaj się raz użytej chusteczki higienicznej w odpowiedni sposób.

Upewnij się, że chusteczka znalazła się w koszu na śmieci.

4. Jeżeli nie masz chusteczki, kichając zasłaniaj usta i nos

Jeżeli nie masz chusteczki, podczas kichania lub kaszlu zasłoń usta i nos rękawem

w okolicy powyżej łokcia, a nie dłońmi. Jeśli kichniesz we własne dłonie - natychmiast je umyj!

5. Zostań w domu, kiedy jesteś chory

Najbardziej zarażasz grypą, gdy poczujesz jej pierwsze objawy: nagły wzrost temperatury ciała, bóle mięśni, ból głowy, ból gardła, kaszel, dreszcze, osłabienie.

Niekiedy pojawia się biegunka. (JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-01-14
Data aktualizacji: 2011-01-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź