Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozmawiamy o cmentarzu w Podgórkach Tynieckich

Dzisiaj (7 grudnia, wtorek) o godz. 17. w siedzibie Rady Dzielnicy VIII odbędzie się kolejny dyżur konsultacyjny w sprawie budowy nowego miejskiego cmentarza w Podgórkach Tynieckich.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie budowy cmentarza komunalnego w Podgórkach Tynieckich wraz z obiektem ceremonialnym i spopielarnią. We wtorek, 7 grudnia o godz. 17.00 w siedzibie Dzielnicy VIII przy ulicy Praskiej 52 odbędzie się kolejny dyżur konsultacyjny dla mieszkańców.

Podczas spotkania w sprawie budowy cmentarza komunalnego w Podgórkach Tynieckich, które odbyło się przed tygodniem (30 listopada) mieszkańcy pytali dyżurujących urzędników o powody wyboru tej lokalizacji. Interesowali się też wpływem inwestycji na środowisko i krajobraz Podgórek Tynieckich oraz  spodziewane zmiany w układzie ruchu ulicy Podgórki Tynieckie i Wielogórskiej. Część z uczestników dyżuru wyrażało obawy o zanieczyszczenie powietrza, wzrost hałasu i ruchu samochodowego.

Obecni na dyżurze przedstawiciele Wydziału Inwestycji, Zarządu Cmentarzy Komunalnych oraz Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyjaśniali, na czym polega nowoczesna technologia spopielania. Zapewniali, że współcześnie budowane w Unii Europejskiej  spopielarnie są obiektami obojętnymi dla środowiska.  Moc urządzeń jest niewielka, dostosowana do kilku cykli dziennie, spopielane ciało ludzkie nie zawiera substancji toksycznych, a stosowane filtry powietrza eliminują uciążliwości, nawet w przypadku  mieszkańców najbliżej położonych zabudowań, których odległość od cmentarza wynosi około 400 metrów.

Mieszkańcy mogli się również zapoznać z dwiema koncepcjami architektury planowanych zabudowań. Pierwsza  przygotowana przez Miasto w 2009 roku to dwupoziomowe nowoczesne obiekty, częściowo zagłębione w gruncie. Natomiast druga to zabudowania bardziej tradycyjne, jednopoziomowe, pokryte elewacją wapienną, nawiązującą do krajobrazu Podgórek Tynieckich. Ta ostatnia koncepcja zaproponowana została niedawno, w czasie toczącego się postępowania przetargowego przez potencjalnego partnera prywatnego, który zgodnie z intencjami Miasta, miałby sfinansować budowę i zarządzać obiektem nowego miejskiego cmentarza. Konsultacje społeczne prowadzone są bowiem równolegle z toczącymi się z partnerem prywatnym negocjacjami. To pozwoli na wniesienie ewentualnych uwag i propozycji przed podpisaniem umowy i przystąpieniem do prac.

Cmentarz w Podgórkach Tynieckich to jeden z dwóch przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego Miasta nowych nekropolii komunalnych, które wyposażone w nowoczesne spopielarnie, mają zaspokoić potrzeby mieszkańców na najbliższe kilkadziesiąt lat. Druga lokalizacja to Ruszcza, przy wschodniej granicy Krakowa.  Cmentarze te będą dostosowane do różnych występujących w Polsce tradycji pochówku, takich jak groby ziemne, groby murowane, katakumby, kolumbaria.

Konsultacje społeczne w sprawie nowego cmentarza w Podgórkach Tynieckich potrwają do końca lutego 2011 roku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.dialogspoleczny.krakow.pl. (M).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-12-07
Data aktualizacji: 2010-12-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat