Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowski mural w pałacu w Wilanowie

We wtorek (23 kwietnia) w Pałacu w Wilanowie uroczyście otwarto wystawę "Primus Inter Pares" w poświęconą Janowi III Sobieskiemu. Na wystawie prezentowanych jest także kilka krakowskich akcentów - dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Klasztoru Dominikanów w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu oraz fotografie muralu Triumfalna Brama Miasta.

Ekspozycja "Primus Inter Pares", przy wykorzystaniu  światła i dźwięków, multimediów i filmów, prezentuje dzieła sztuki i świadectwa pisane powiązane z Sobieskim. Znajdują się wśród nich m.in. portrety króla (także z kolekcji prywatnych i zagranicznych), dzieła literackie i naukowe dedykowane monarsze, rękopisy, miniatury, pamiątki związane z rodem Sobieskich, ale także przedmioty użytku codziennego. Wystawa podzielona jest na 5 rozdziałów tematycznych: Dom rodzinny, Wojna i pokój, Sobieski i muzy, Miłość i bliscy oraz Legenda Jana III.

Krakowskie elementy wystawy  to Portrety Teofili Sobieskiej oraz Marka Sobieskiego z klasztoru Dominikanów w Krakowie, portret hetmana Stanisława Żółkiewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz fotografie przedstawiające mural z Janem III Sobieskim.

 Mural Triumfalna Brama Miasta został wykonany został wykonany w 2009 roku przez najlepszych artystów grafitti w kraju . Dzieło powstało w ramach obchodów 325-lecia Victorii Wiedeńskiej na wiadukcie kolejowym przy al. 29-go listopada (droga wyjazdowa w kierunku Warszawy). Na najbardziej widocznych powierzchniach wiaduktu przedstawiono profil twarzy Jana III Sobieskiego oraz trzech hetmanów zasłużonych w Odsieczy Wiedeńskiej: Stanisława Jana Jabłonowskiego, Mikołaja Hieronima Sieniawskiego oraz Hieronima Augusta Lubomirskiego. Autorem koncepcji Triumfalnej Bramy Miasta jest Agencja Zooteka. Mural powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Ministerstwem Dziedzictwa Narodowego oraz z Urzędem Miasta Krakowa.

Wystawę "Primus Inter Pares" w Muzeum Pałacu w Wilanowie (Warszawa, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16) można zwiedzać do 30 września. Więcej informacji na www.wilanow-palac.pl/primus

pokaż metkę
Autor: PAWEŁ KRAWCZYK
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-04-23
Data aktualizacji: 2013-04-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź