Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sprawozdanie z mecenatu

Komisja Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków RMK otrzymała sprawozdanie z realizacji uchwały w sprawie przyjęcia programu mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury - galerie sztuki. Radni zapoznali się także z efektami wspierania artystów poprzez udostępnianie im pracowni twórczych.

O realizacji uchwał mówiła Barbara Turlejska, zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Program się sprawdza. Zaledwie kilka galerii przeżywa trudności, a jedna została zamknięta. Myślimy o tym, by w miejscach po zamkniętych galeriach nadal działały tam inne osoby czy fundacje – mówiła dyrektor Turlejska.

Radny Krzysztof Durek zapytał czy kłopoty galerii mają związek z lokalizacją. Zdaniem dyrektor Turlejskiej atrakcyjne położenie nie ma bezpośredniego przełożenia na funkcjonowanie galerii.

Pracownie twórcze to znajdujące się w posiadaniu gminy lokale o obniżonym standardzie, nie nadające się do mieszkania, ale pozwalające prowadzić w nich działalność artystyczną.

– W 2012 r. zaproponowaliśmy 22 nowe lokale. Wpłynęło 61 wniosków. Uprawnienia otrzymało 16 osób, 5 artystom zaproponowaliśmy współdzierżawę. Będziemy wprowadzać taką formę na szerszą skalę, bo dobrze się sprawdza. W tej chwili w Krakowie jest 180 należących do gminy pracowni, z których korzysta 217 twórców. Konsekwentnie poprawia się jakość proponowanych przez nas lokali – podkreślała Barbara Turlejska.

W dalszej części posiedzenia Jerzy Fedorowicz, Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków przedstawił pismo z prośbą o pomoc w znalezieniu środków na remont dachu w klubie kultury w Skotnikach (pismo przekazano Prezydentowi Miasta Krakowa). Do komisji wpłynęły także wnioski o nadanie patronów ulicom i placom.

pokaż metkę
Autor: JAN BIŃCZYCKI
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-04-12
Data aktualizacji: 2013-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat