„Wieczór z kulturą Głuchych” w Centrum Kultury Podgórza
Centrum Kultury Podgórza zaprasza do siedziby przy ul. Sokolskiej 13, gdzie dziś, 30 listopada, o godz. 16.00, rozpocznie się „Wieczór z kulturą Głuchych”. Wydarzenie, organizowane w ramach projektu „Podgórze dostępne”, jest skierowane do młodzieży oraz osób dorosłych z dysfunkcją słuchu. Wstęp wolny.
Centrum Kultury Podgórza we współpracy z działającą na rzecz integracji słyszących i głuchych Fundacją Grupa Migawki oraz SOSW dla Niesłyszących w Krakowie im. Janusza Korczaka realizuje projekt „Podgórze Dostępne”. Jego celem jest przede wszystkim dostosowanie merytoryczne oferty kulturalnej Centrum Kultury Podgórza do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, a także włączenie osób z niepełnosprawnościami do procesu planowania dostępnej oferty kulturalnej.
− W ramach tego projektu najpierw organizowaliśmy warsztaty konsultacyjne, a następnie w wyniku tych warsztatów wymyliśmy program wydarzeń dostępnych, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością słuchu – mówi Karolina Opatowicz, kierowniczka Strefy Sokolska Centrum Kultury Podgórza.
W ramach tego projektu odbyły się już między innymi warsztaty psychologiczne i warsztaty tworzenia gier planszowych, a w najbliższą sobotę, 30 listopada w siedzibie instytucji – w Strefie Sokolska zostanie zorganizowany „Wieczór z kulturą Głuchych”. W programie spotkania, które będzie tłumaczone na PJM / polski język foniczny, znajdują się wykłady, pokaz filmu oraz performance.
Szczegóły programu:
- Tomasz Świderski − wykład „Głusi z Krakowa z przeszłości”
- Kinga Hołda-Justycka − wykład „Festiwale głuchych: Clin d'Oeil i Deaf-Art – porównanie”
- Michał Justycki − wykład „Historie głuchych działaczy ukazane z perspektywy głuchego malarza”
- „Szumy i fonie” − pokaz filmu
- „Czytam na głos” − performance Daniela Kotowskiego.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Poezja Migowa" prezentująca fotografie artystek głuchej i niedosłyszącej: Kingi Hołdy Justyckiej i Pauli Ciurko. Fotografie zostały stworzone podczas VII Nocy Poezji Migowej. Tłumaczenie: Bernard Kinov, Karolina Rogowska.
„Podgórze dostępne” realizowane jest w ramach programu „Kultura dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe informacje na stronie Centrum Kultury Podgórza.