Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Polskie ampfutbolistki trzecią drużyną świata

Pierwszy w historii żeńskiego ampfutbolu mundial i pierwszy, historyczny medal dla Polski. Nasze reprezentantki pokonały w poniedziałek, 11 listopada drużynę Kenii 1:0 w meczu o trzecie miejsce mistrzostw świata w kolumbijskiej Barranquilli. Decydującą o medalu bramkę zdobyła studentka krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego Monika Kukla. W brązowej drużynie znalazły się też m.in. zawodniczki Wisły Kraków: Weronika Nowotny i Justyna Bzdela.

Fot. materiały prasowe

W starciu o brąz zespół trenerów Igora Woźniaka i Marcina Oleksego zmierzył się z drużyną Kenii, która w swoim półfinale uległa 0:1 gospodyniom – reprezentacji Kolumbii.

Biało-czerwone były tak naładowane i żądne rewanżu za przegraną z USA półfinale, że już w 63. sekundzie meczu zdobyły bramkę. Anna Raniewicz zagrała piłkę spod linii środkowej do dobrze ustawionej Moniki Kukli, która zmyliła dwie rywalki, wbiegła w pole karne i pokonała Clarę Chepkoech. Jak się później okazało, był to gol decydujący o brązowym medalu.

– To cudowne uczucie, choć trochę czujemy niedosyt i liczymy na więcej w kolejnych latach. Spełniłyśmy wszystkie założenia trenerów. Otrząsnęłyśmy się z tego, co działo się w półfinale. Zawsze pokazujemy całe serce i zaangażowanie. To pokazałyśmy też tutaj. Ten turniej to dla nas duża lekcja. Musimy na przyszłość zawalczyć o więcej spokoju oraz poprawić naszą koncentrację – uważa kapitanka reprezentacji Polski Anna Raniewicz.

W podobnym tonie wypowiada się trener Polek Marcin Oleksy. – Zadecydowała determinacja dziewczyn. Najbardziej bolała porażka z USA, gdzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów przeciwko najlepiej poukładanemu zespołowi. W szatni zadziałało to, że to jest drużyna. To ich pierwsze mistrzostwa świata, więc i duża lekcja. Wiemy, że mamy wrócić do domu i ciężko pracować, bo jest nad czym – przyznaje Marcin Oleksy.

Zawodniczki i trenerzy liczą także, że oprócz dodatkowej motywacji do dalszej pracy, ich sukces przyczyni się też do popularyzacji ampfutbolu. Przypomnijmy, że Miasto Kraków regularnie wspiera turnieje ampfutbolowe i promuje tę dyscyplinę. Stowarzyszenie Sportowców Niepełnosprawnych AMP Futbol Kraków było także uczestnikiem miejskiego programu „Ambasadorzy krakowskiego sportu”.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Misiewicz
Osoba publikująca: Marta Maniecka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-11-12
Data aktualizacji: 2024-11-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź