Kraków Tech Summit: o czystej energii i innowacjach żywieniowych
6 listopada odbyła się I edycja Kraków Tech Summit – wydarzenia poświęconego promocji i rozwojowi sektora start-upów oraz innowacji. Jedną z prezentowanych ścieżek tematycznych była Green Technology, która skupiła się na prezentacji nowoczesnych technologii i ich wpływie na ekologię.
W Krakowie od lat rozwija się społeczność start-upowa wspierana przez środowiska biznesowe i naukowe. Kraków Tech Summit to wydarzenie, które ma stać się platformą łączącą te środowiska, zainspirować do działania, otworzyć nowe możliwości na niespotykaną dotąd w Krakowie skalę. Jedną z wiodących ścieżek tematycznych Kraków Tech Summit była Green Technology, która została zaprojektowana przez fundację Kraków Miastem Startupów.
Ścieżka Green Technology podczas Kraków Tech Summit zgromadziła ekspertów z dziedziny zielonych technologii, nauki oraz biznesu. Dyskusje prowadzone podczas ścieżki dotyczyły innowacyjnych rozwiązań mających na celu redukcję śladu węglowego, zrównoważony rozwój transformację energetyczną, ale też innowacje w branży żywieniowej.
W panelach oraz prelekcjach wziął udział m.in. Marcin Tischner, przedstawiciel ProVeg International – organizacji, która zajmuje się budowaniem świadomości żywieniowej, dążącą do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie 50 proc. globalnego spożycia produktów odzwierzęcych, żywnością roślinną i alternatywami komórkowymi do 2040 roku. Marcin Tischner w ProVeg pełni rolę Corporate Engagement & Sustainability Specialist, gdzie zajmuje się współpracą z producentami żywności i sieciami handlowymi, edukacją o trendzie wege, roślinnych zamiennikach produktów odzwierzęcych i mięsie hodowanym komórkowo oraz uświadamianiem wpływów naszych wyborów żywnościowych na środowisko.
W ścieżce Green Technology wspólnie z Januszem Kahlem, konsulem honorowym Danii, Finlandii i Islandii, a także z South Poland Cleantech Cluster oraz SPCleantech poruszono także temat termomodernizacji w budownictwie. Wspomniane firmy tworzą sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech, które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów. Głównym celem SPCleantech jest stworzenie dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
O czystej energii uczestnicy wydarzenia mogli porozmawiać z kolei dr. Wojciechem Blecharczykiem, m.in. wykładowcą akademickim z zakresu nauk o ziemi, zarządzania środowiskiem i projektami Green i Smart City, a także z członkami Envirly – platformy, która pozwala opisać i oszacować zużycie energii firmy. Envirly tworzy też symulacje przyszłych emisji i pozwala planować ich redukcję, weryfikować wdrożenie zmian i otrzymywać dodatkowe wskazówki umożliwiające mniejsze użycie węgla. Start-up otrzymał wyróżnienie jako Orzeł Innowacji za „Rozwiązanie dla dobra wspólnego” przyznawane przez „Rzeczpospolitą” oraz został polskim przedstawicielem w konkursie World Summit Awards 2022 w kategorii „Środowisko i Zielona Energia’’.
W ramach ścieżki odbył się także hackathon Eko-Obywatel. To około 10-godzinne wydarzenie, którego celem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań dotyczących ekologii oraz partycypacji obywatelskiej. Uczestnicy pracowali w interdyscyplinarnych zespołach, wspieranych przez doświadczonych mentorów. Na zakończenie dnia, zespoły zaprezentowały swoje rozwiązania przed jury. Najlepsze zespoły otrzymały nagrody finansowe oraz wsparcie w dalszym rozwijaniu swoich innowacji.
Organizatorami Kraków Tech Summit 2024 były: Kraków5020, Krakowska Szkoła Biznesu UEK, Kraków Miastem Startupów, Regionalny Instytut Rozwoju Edukacji, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Krakowski Park Technologiczny, #OMGKRK, Live Age, Symposium Cracoviense, a także społeczność Gen AI Kraków.