Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W „Nurcie” nowohuckiej historii

7 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się premiera spektaklu „Nurt” w reżyserii Małgorzaty Szyłdowskiej. To opowieść o pierwszym nowohuckim teatrze Nurt, założonym w 1952 r. przez Jana Kurczaba, felietonistę, literata i inżyniera chemika, pośrodku ogromnego placu budowy, jaką była wówczas Nowa Huta.

Fot. Mateusz Skwarczek / materiały prasowe

Większość aktorów Nurtu stanowili robotnicy budujący Hutę, którzy własnymi rękami zbudowali również teatralny barak. Spektakl stawia pytania o sens tworzenia sztuki i rolę, jaką w życiu społecznym odgrywa teatr i jego twórcy. To również opowieść o człowieku dotkniętym wojenną traumą, który miał odwagę przeciwstawić się władzy.

– Mam takie wewnętrzne przekonanie, że gdyby Kurczab nie miał za sobą tak dramatycznych, wojennych doświadczeń, to teatr Nurt by po prostu nie powstał – mówi Małgorzata Szydłowska. – Może to intensywne zaangażowanie w jakiś sposób pomagało mu odsunąć od siebie traumę wojny? A może była to również próba obrony wobec rzeczywistości, która była tak trudna społecznie, politycznie, historycznie i ekonomicznie. Niezwykle poruszające jest dla mnie to, że zaczął tworzyć Nurt, kiedy właściwie już niewiele widział. Trudno mi sobie nawet wyobrazić, jak dotkliwa musiała być utrata wzroku dla człowieka, który zajmował się literaturą i teatrem. A on jeszcze pokonywał blisko 10 kilometrów z Krakowa do Nowej Huty, w błocie, pyle, śniegu. Wskakując do tramwaju albo ciężarówki, a niejednokrotnie idąc pieszo. Zastanawiam się, skąd on w ogóle brał na to siłę – zastanawia się reżyserka.

W podwójnej roli – Jana Kurczaba i Białego Kruka – zobaczymy Jerzego Światłonia. W pozostałych rolach: Hannę Bieluszkę, Barbarę Jonak, Tomasza Augustynowicza i Dominika Strokę. Podobnie jak w przypadku faktycznego teatru Nurt obok zawodowych aktorów na scenie pojawią się również amatorzy. Wśród nich m.in. Tomasz Talerzak i Agnieszka Fliśnik, której dziadek budował Nową Hutę. Podczas spektaklu usłyszymy muzykę na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego. Na scenie pojawi się również Chór Murów, w skład którego wejdą aktorzy-amatorzy.

  • Reżyseria i scenografia: Małgorzata Szydłowska
  • Scenariusz: Elżbieta Łapczyńska
  • Muzyka: Dominik Strycharski
  • Multimedia: Dawid Kozłowski
  • Chór Murów: Iwona Karcz-Wojnarowska, Mariacristina Mallardo, Paulina Strzoda, Mateusz Dzida, Jakub Kusy, Maksymilian Król.

Dodatkowe informacje i bilety na stronie teatru Łaźnia Nowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-10-28
Data aktualizacji: 2024-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź