W sobotę 33. Międzynarodowy Memoriał Władysława Bajorka w zapasach
Dziś, w sobotę, 26 października blisko 300 młodych zapaśników będzie rywalizować w Małej Hali TAURON Areny Kraków w 33. Memoriale Władysława Bajorka. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Ten atrakcyjny i ceniony turniej w zapasach w stylu klasycznym – tradycyjnej olimpijskiej dyscyplinie sportu, organizowany dla uczczenia pamięci legendarnego krakowskiego zawodnika, od lat jest uznawany za kuźnię talentów. Brali w nim udział najlepsi polscy zapaśnicy w historii, w tym mistrzowie i medaliści olimpijscy. W ostatnich latach impreza niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem zagranicznych ekip oraz najsilniejszych klubów z całej Polski.
Program Memoriału
godz. 10.00 – uroczyste otwarcie imprezy
godz. 10.40 – walki eliminacyjne
godz. 15.00 – walki półfinałowe i finałowe
godz. 18.00 – dekoracja zawodników, wręczenie nagród i oficjalne zakończenie turnieju
Na 5 matach zobaczymy zawodników z Polski i gości z zagranicy, w tym z Węgier, Czech, Ukrainy, Danii, Chorwacji, Armenii, a nawet z Iranu i Jordanii. Będą rywalizować w czterech kategoriach wiekowych: U12, U14, U17 oraz U20. Nie zabraknie oczywiście licznej reprezentacji głównego organizatora turnieju – KS Bieżanowianka.
Historia turnieju
Zapasy zaczęto uprawiać w istniejącej od 1925 roku Bieżanowiance w latach pięćdziesiątych, wtedy pojawił się tam z pokazami właśnie Władysław Bajorek. Nic więc dziwnego, że akurat ten klub postanowił zadbać o przywrócenie imprezie imienia tego znakomitego zawodnika i trenera należnej rangi, podejmując się organizacji Memoriału w 2016 roku i od tej pory z powodzeniem kontynuuje tradycję wraz z Małopolskim Okręgowym Związkiem Zapaśniczym, Polskim Związkiem Zapaśniczym i Dzielnicą XII.
Do Małej Hali TAURON Areny Kraków impreza zawita po raz szósty. Od samego początku Bieżanowiankę w organizacji imprezy wspierają też Miasto Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Historia turnieju sięga 1973 roku, kiedy to – tuż po śmierci Mistrza – zorganizowano pierwszą edycję w hali Wandy Kraków. Zawody zawsze były organizowane przez krakowskie środowisko zapaśnicze – m.in. na obiektach krakowskiej Korony, AWF Kraków, a także 125 metrów pod powierzchnią ziemi, w komorze „Warszawa” Kopalni Soli Wieliczka (1996 rok). W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia Memoriał Władysława Bajorka był najbardziej prestiżową imprezą zapaśniczą w kraju. Brali w nim udział najwięksi polscy zapaśnicy, w tym dwukrotny mistrz olimpijski Andrzej Wroński, mistrzowie olimpijscy Ryszard Wolny i Włodzimierz Zawadzki oraz medaliści olimpijscy: Józef Tracz i Piotr Stępień. Aby rywalizować z najlepszymi, częstymi gośćmi Memoriału byli zawodnicy z zagranicy, dzięki czemu turnieje miały charakter międzynarodowy.
W 1999 roku zaprzestano ich organizowania i ta przerwa trwała aż do 2013 roku. Po piętnastu latach, 16 listopada 2013 roku turniej reaktywowała sekcja zapaśnicza Towarzystwa Sportowego Wisła. Zawody zorganizowano w hali głównej TS Wisła. Jednak nie udało się wówczas wprowadzić tej imprezy na stałe do kalendarza polskich zawodów zapaśniczych. Po kolejnej, tym razem trzyletniej przerwie, w 2016 roku organizacji Memoriału podjął się Klub Sportowy Bieżanowianka Kraków.
W 2020 roku KS Bieżanowianka zyskała nowoczesne Centrum Zapaśnicze. Za realizację tej inwestycji Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zostały wyróżnione nagrodą drugiego stopnia w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych Budowa Roku 2020 (edycja XXXI) oraz drugim miejscem w konkursie o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2020, w kategorii „Architektura użyteczności publicznej”. Miasto Kraków wspiera klub i rozwój dyscypliny, a m.in. dzięki wspomnianej inwestycji w Bieżanowiance, zapasy trenuje obecnie 170 zawodników.
Władysław Bajorek (ur. 7 marca 1907 w Gorlicach, zm. 6 września 1973 w Krakowie), zwany „najsilniejszym człowiekiem Wisły”, był zapaśnikiem Wisły Kraków w stylu klasycznym. Barwy „Białej Gwiazdy” reprezentował w latach 1926–1955, z przerwą na czas wojny. Podczas kariery zawodniczej walczył również w barwach RKS Legii Kraków i Związkowca. Wygrał 230 spośród 247 stoczonych walk, zaś na arenie międzynarodowej 21 spośród 39. W 1927 roku na mistrzostwach Europy w Pradze zajął czwarte miejsce, odnosząc trzy zwycięstwa. Startował w mistrzostwach Europy w 1934 roku w Rzymie i 1937 roku w Tallinie. Bajorek był 8 razy mistrzem Polski w wadze średniej i półciężkiej, zdobywał też inne trofea. Po zakończeniu kariery pełnił funkcję trenera krakowskiej Korony, a następnie kadry narodowej zapaśników. Prowadził także zawodników Garbarni i Wisły.