Kampania „Sensorycznie i na serio” po raz czwarty w Krakowie
Tegoroczna odsłona Dni Dostępności w ramach kampanii „Sensorycznie i na serio”, poświęcona jest aspektom życia osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niesłyszących. Wydarzenie odbywa się w dniach 24-26 października.

Kampania „Sensorycznie i na serio” po raz czwarty zagości w sercu Krakowa. Składa się ona z 3 kluczowych wydarzeń, które są bezpłatne dla odwiedzających. W ramach kampanii odbywa się konferencja branżowa o dostępności gier komputerowych i e-sportu oraz hackathon programistyczny promujący inkluzywność w wirtualnym świecie. Finałowe wydarzenia, czyli Dni Dostępności odbędą się w Galerii Krakowskiej (Hala Grodzka) od 24 do 26 października w godzinach 10.00–18.00.
W tym roku poznamy z bliska ograniczenia z jakimi zmagają się osoby niesłyszące czy niewidzące, poznamy szereg dyscyplin sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, ale także zobaczymy nowatorskie rozwiązania technologiczne wspierające ich w codzienności.
W trakcie Dni Dostępności będzie można zobaczyć 14 stanowisk prezentujących przeróżne dyscypliny sportowe dla osób z niepełnosprawnościami, ale także zaskakujące rozwiązania technologiczne pomagające znosić ograniczenia.
– Każdy będzie mógł przymierzyć gogle imitujące wady wzroku, pokonać labirynt z białą laską, a dzieci nauczą się pisać swoje imię alfabetem Braile’a i stworzą dotykowe obrazki – mówi Piotr Kowalski z Fundacji Per Aspera.
Będzie m.in. strzelanie z broni bez użycia wzroku, paraboks czy szermierka. Szczególnym zainteresowaniem będą cieszyć się zbroje haptyczne pozwalające czuć dźwięk na ciele, czy odsłuchy binauralne dające wyobrażenie o sposobie postrzegania świata przez osoby niewidome. Podczas wydarzenia będzie można również wypróbować symulatory lotów na lotni i paralotni.
–Technologie dają osobom z niepełnosprawnościami możliwość pokonania barier, a tym w pełni zdrowia, pozwalają poznać drugą stronę – życie z ograniczeniami. Wzajemne czerpanie ubogaca każdą ze stron – mówi Magdalena Dydyszko, organizatorka i pomysłodawczyni kampanii „Sensorycznie i na serio” – Będzie dużo wirtualnej rzeczywistości, ale także zupełnie realnego sportu. Goście spróbują swoich sił w wielu dyscyplinach paralimpijskich – dodaje Magdalena Dydyszko.
Tego typu wydarzenia przyciągają rzesze osób zainteresowanych dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi, które proponuje rynek, ale także tych, którzy chcą lepiej zrozumieć potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie.
Zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków Miasta Krakowa.