Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozwiązania dla przedsiębiorców na czas remontu

Dodatkowe oznakowanie na remontowanej ulicy, zmiany w uchwale krajobrazowej umożliwiające przedsiębiorcom lepsze dotarcie do klientów, katalog standardów informowania i prowadzenia prac budowlanych, zapewnienie bezpiecznego przejścia do lokalu – to niektóre z rozwiązań, nad którymi pracuje miasto, aby wesprzeć przedsiębiorców i chronić ich biznesy w trakcie remontów. – We wrześniu, po przeprowadzeniu szerokich konsultacji, przedstawimy cały pakiet naszych propozycji – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.

Fot. pixabay.com

W ostatnich tygodniach wiele mówi się o remontach ulic, które negatywnie wpływają na okoliczne biznesy. – W odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, został powołany specjalny zespół roboczy, który przygotowuje systemowe rozwiązania oraz tworzy nowe zasady postępowania przy wszystkich następnych dużych remontach – mówi Stanisław Mazur. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele różnych wydziałów i jednostek miejskich.

Wśród rozwiązań, nad którymi pracuje zespół jest m.in. zapewnienie dodatkowego oznakowania na remontowanej ulicy. Znajdzie się tam informacja o działających na danej ulicy przedsiębiorcach, aby przypomnieć krakowianom, że wciąż mogą korzystać z tych samych usług i sklepów, co przed remontem. Na tablicach umieszczone będą także kody QR prowadzące do strony internetowej ze wszystkimi danymi na temat remontu, w tym także o aktualnych zmianach dojazdu i z mapami dojścia do firm.

Kolejnym planowanym działaniem jest wprowadzenie zmian w uchwale krajobrazowej oraz w uchwałach o parkach kulturowych, które uwzględniałyby możliwość dodatkowej identyfikacji podczas trwających prac budowlanych. To konieczny krok, ponieważ wspomniane dodatkowe tablice informacyjne wymagają takich zmian w prawie lokalnym.

Następną propozycją jest stworzenie, we współpracy z przedsiębiorcami i reprezentującymi ich organizacjami, katalogu standardów dotyczących informacji i konsultacji związanych z remontem, a podejmowanych przez jego wykonawcę. Standardy te będą wpisywane do postępowania przetargowego jako obligatoryjne. Przedsiębiorcy reprezentowani przez zrzeszającą ich organizację będą mogli wskazać, jakie zagadnienia są dla nich najważniejsze, jeszcze przed rozpoczęciem całej procedury przetargowej. Dodatkowo, wykonawca remontu będzie zobowiązany do stosowania opracowanych przez miasto standardów infrastruktury pieszej. Wszystko po to, aby zapewnić realne i bezpieczne dojście do lokali w trakcie trwania prac budowlanych.

– Intensywnie pracujemy także nad pakietem zmian o charakterze kompensacji finansowej. Nasze pomysły muszą być jednak uzgodnione z Regionalną Izbą Obrachunkową – dodaje zastępca prezydenta Krakowa.

Wszystkie te propozycje będą szeroko konsultowane. – Rozmowy z przedsiębiorcami są kluczowe. We wrześniu przeprowadzimy spotkania z przedstawicielami różnych środowisk. Wierzę, że wypracujemy takie rozwiązania, które będą realnie wspierać przedsiębiorców i chronić ich biznesy w trakcie prowadzonych remontów – podkreśla Stanisław Mazur.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Misiewicz
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-08-27
Data aktualizacji: 2024-09-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź