Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sprawdź przystanki, infrastrukturę rowerową i parkingi P+R, czyli otwarte dane w ZTP

Na stronie internetowej Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie jest już dostępna zakładka „Dane otwarte”. Strona umożliwia wszystkim użytkownikom wgląd w informacje związane z działaniami jednostki. Baza danych będzie stale weryfikowana i uzupełniana.

Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

– Zależy mi na tym, aby działanie miasta i jego instytucji było jak najbardziej transparentne i zrozumiałe dla mieszkańców. Tyczy się to także łatwego i szybkiego dostępu do miejskich danych, dlatego cieszę się, że ZTP zareagowało i umożliwiło łatwy wgląd w informacje dotyczące podległej im infrastruktury miejskiej – mówi prezydent Aleksander Miszalski.

Na tę chwilę ZTP zgodnie ze standardami GTFS (General Transit Feed Specyfications) udostępniał dane dotyczące rozkładów jazdy oraz bieżące lokalizacje większości pojazdów działających w systemie Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Dodatkowo na stronie ZTP można zobaczyć aktualne napełnienia części parkingów P+R.

Teraz, oprócz tych informacji, użytkownik może pobrać do różnych analiz lub opracowań takie dane jak: lokalizacje nośników Systemu Informacji Miejskiej, lokalizacje stojaków rowerowych, lokalizacje wiat przystankowych oraz punktów mobilności, a także strefy biletowe KMK, Strefy Płatnego Parkowania, obszar Systemu Informacji Miejskiej czy mapę dojść pieszych do przystanków, pokazujące zasięgi, jakie można osiągnąć w określonym czasie z różnych punktów do przystanku.

W planach ZTP ma także rozbudowę bazy danych o kolejne informacje z zakresu działalności ZTP, jak na przykład bieżące napełnienia pasażerów w pojazdach KMK. Wszystkie informacje można pobrać w różnych formatach z platformy ArcGIS Hub.

Udostępnione dane są elementem Systemu Informacji Geograficznej (GIS), który wdrażany jest w ZTP od 2021 roku i służy nam w codziennej pracy do gromadzenia, przetwarzania oraz analizy danych przestrzennych, a także do wspomagania realizacji zadań z zakresu planowania, montażu oraz utrzymania infrastruktury.

Zobacz zakładkę: ztp.krakow.pl/dane-otwarte

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-26
Data aktualizacji: 2024-07-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź