Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Za wybitne zasługi dla rozwoju teatru, filmu i kultury oraz szczególne zaangażowanie społeczne

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa Anna Dymna odebrała tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli podczas sesji 22 maja.

Anna Dymna
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Anna Dymna jest pierwszą honorową obywatelką Krakowa IX kadencji RMK. Anna Dymna - wybitna aktorka teatralna i filmowa, wieloletnia pedagog krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, propagatorka poezji i założycielka fundacji „Mimo Wszystko" tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Krakowa otrzymała w dowód uznania jej wybitnych zasług dla rozwoju teatru, filmu i kultury polskiej oraz szczególnego zaangażowania społecznego.

- Zaczęłam sobie zdawać sprawę z tego, że człowiek potrzebuje w życiu czegoś stałego, czego mógłby się złapać, poszukuje tego wszędzie. A ja coś takiego mam dane właściwie od urodzenia. Jestem w mieście, w którym czuje się szczęśliwa. To jest wielkie szczęście tak pokochać miasto, w którym się żyje. Czuję, że to jest moje miejsce na ziemi. Lubię wyjeżdżać gdzieś bardzo daleko, a najbardziej dlatego, że później wracam do Krakowa. Z tym miastem łączą mnie przede wszystkim ludzie. (…) Ten tytuł dostałam nie ja, ale ci wszyscy ludzie, z którymi się stykałam, bo oni mnie przecież stworzyli – mówiła Anna Dymna podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa.

- Szanowna Honorowa Obywatelko Miasta Krakowa! Dzisiejsze wyróżnienie, przyznane Pani w dowód uznania Jej wybitnych zasług dla rozwoju teatru, filmu i kultury polskiej oraz szczególnego zaangażowania społecznego, jest tak naprawdę formalnością, bo Pani już dawno w naszych krakowskich sercach ma swoje honorowe miejsce. Jest Pani dla krakowian autorytetem, wzorem do naśladowania i powodem do dumy. Dziękujemy Pani za jej wrażliwość artystyczną, za przybliżanie nam piękna poezji i opowiadanie językiem teatru o wyzwaniach współczesnego świata. Dziękujemy za Pani dobro, wytrwałość, za odwagę działania i miłość, którą obejmuje Pani tych słabszych. Jest Pani pięknym człowiekiem i za to piękno szczególnie dziękujemy – mówił do laureatki Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Z kolei Aleksander Miszalski, prezydent Miasta Krakowa dodawał, że Anna Dymna wydobywa z ludzi to, co w nich najpiękniejsze. - Dzięki niespożytym pokładom energii i życzliwości od dekad działa na rzecz poszanowania ludzkiej godności i daje wykluczonym prawo do samodzielnego poszukiwania szczęścia. Na każdym kroku udowadnia, że tylko dzięki empatii i wyzbyciu się uprzedzeń możemy dostrzec najcenniejsze cechy drugiego człowieka.  Trudno byłoby znaleźć wśród wybitnych artystów osobę, która łączy tak wiele absorbujących obowiązków bez uszczerbku dla któregokolwiek z nich. To wymaga szczególnych talentów i tytanicznej pracy, za którą my, Krakowianie, serdecznie dziś naszej Honorowej Obywatelce dziękujemy – mówił Aleksander Miszalski.

- Mam nadzieję, że mogę mówić w imieniu zakonu sióstr i braci, przyjaciół i wielbicieli Anny Dymnej. Z całą świadomością, że nie da się tego słowem dotknąć i wyrazić, posłużę się słowami, które być może przybliżą to co chciałbym powiedzieć, a nie potrafię. Mój nieżyjący już kolega po piórze, nazwiskiem Norwid, namiętnie i beznadziejnie zapatrzony w Anię Dymną powiedział był kiedyś: „Cóż wiesz o pięknie, kształtem jest miłości”. Nic dodać, nic ująć – mówił o Honorowej Obywatelce poeta Bronisław Maj.

Ciepłe słowa w kierunku laureatki skierowała również Dorota Segda, aktorka, rektorka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Mówiła, że cieszy się, że Rada Miasta Krakowa przyznała pierwszy tytuł Honorowego Obywatela właśnie Annie Dymnej. – Bo jeśli nie Anna Dymna to kto? – pytała retorycznie Dorota Segda.

Uroczystość uświetnili występem: zespół Motion Trio, Aleksander Łodzia-Kobyliński oraz studenci Akademii Sztuk Teatralnych przy akompaniamencie Konrada Mastyło.

Projekt uchwały w sprawie nadania Annie Dymnej tytułu honorowej obywatelki złożył w imieniu Komisji Głównej Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Procedurę nadania honorowego obywatelstwa w marcu tego roku rozpoczął Dominik Jaśkowiec, radny Miasta Krakowa, obecnie Poseł na Sejm RP.

Transmisję z sesji uroczystej można obejrzeć tutaj.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-06-05
Data aktualizacji: 2024-06-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź