Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Duży sukces krakowskiego programu in vitro

Już siedemdziesięcioro dzieci urodziło się w Krakowie w ramach dofinansowania z miejskiego programu in vitro z 2022 roku. W ubiegłym roku Kraków przeznaczył na ten cel kwotę 1 mln zł i w wyniku naboru dofinansowanie zostało przyznane 201 parom. Pierwsze dwie dziewczynki w ramach tego programu urodziły się w Krakowie w lutym tego roku.

Fot. pixabay.com

Założonym celem tego programu polityki zdrowotnej było uzyskanie ciąży oraz narodzin dziecka średnio wśród co najmniej 25 proc. par uczestniczących w programie.

Wynik był bardziej satysfakcjonujący, bo odsetek ten wyniósł 42 proc. wśród 171 par, które ostatecznie przystąpiły do leczenia. Z tego naboru pozostały jeszcze dwie ciąże, a porody są przewidziane jeszcze na ten miesiąc, a także luty przyszłego roku.

Program in vitro jest w Krakowie kontynuowany. Na ten rok miasto przeznaczyło kwotę 1,8 mln zł.

W ramach tegorocznego naboru do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK wpłynęły 363 wnioski o dofinansowanie. Zgodnie z limitem środków z programu mogły skorzystać wszystkie pary, które się zgłosiły. Każda para zakwalifikowana do programu otrzymuje dofinansowanie do jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego (5 000 zł) lub jednej procedury adopcji zarodka (2 500 zł).

Tegoroczny program jest na etapie realizacji.

 

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-21
Data aktualizacji: 2023-11-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź