Marcin Szczygielski laureatem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego
19 listopada zakończył się 10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Podczas finałowej gali poznaliśmy nazwisko laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego, którym został Marcin Szczygielski i jego książka „Antosia w bezkresie". W głosowaniu festiwalowej publiczności zwyciężył „Tygrys" Cezarego Harasimowicza i Marty Kurczewskiej.

W tym roku odbyła się 10. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci – jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi stawia potrzeby najmłodszych czytelników. Na program festiwalu złożyły się spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, warsztaty inspirowane książkami i ich bohaterami, wieczorne wspólne czytanki, spektakl dla najmłodszych, literacki stand-up, koncert, konferencja dla bibliotekarzy i – w finale – nagroda dla najlepszej książki dla dzieci.
Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci wręczana jest od 2016 roku w czasie finałowej gali Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Jej nazwa odwołuje się do uwielbianego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. Przyznawana jest co roku dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Ma na celu promocję literatury oraz rodzimych twórców – autorów i ilustratorów.
W tym roku nagrodę otrzymał Marcin Szczygielski za książkę „Antosia w bezkresie”. W głosowaniu festiwalowej publiczności zwyciężył „Tygrys” Cezarego Harasimowicza i Marty Kurczewskiej. Ubiegłorocznymi laureatami zostali Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha i ich książka „Brud. Cuchnąca historia higieny”, wydawnictwo Dwie Siostry. W poprzednich latach nagrodzono: „Zielone piórka Zbigniewa Skarpetki kontratakują!” – tekst: Justyna Bednarek, ilustracje Daniel de Latour, wydawnictwo Poradnia K, „Beskid bez kitu” – Mania Strzelecka, wydawnictwo Libra, „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” – tekst: Marta Kisiel, ilustracje: Paulina Wyrt, wydawnictwo Wilga, „A niech to gęś kopnie” – tekst: Marta Guśniowska, ilustracje: Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka/Fika oraz „Kościsko” – tekst i ilustracje Karol KRL Kalinowski, wydawnictwo Kultura Gniewu.
Organizatorzy: Fundacja Burza Mózgów i KBF, operator programy Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Festiwal Literatury dla Dzieci dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.