Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Marcin Szczygielski laureatem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

19 listopada zakończył się 10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Podczas finałowej gali poznaliśmy nazwisko laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego, którym został Marcin Szczygielski i jego książka „Antosia w bezkresie". W głosowaniu festiwalowej publiczności zwyciężył „Tygrys" Cezarego Harasimowicza i Marty Kurczewskiej.

Fot. Jakub Włodek

W tym roku odbyła się 10. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci – jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi stawia potrzeby najmłodszych czytelników. Na program festiwalu złożyły się spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, warsztaty inspirowane książkami i ich bohaterami, wieczorne wspólne czytanki, spektakl dla najmłodszych, literacki stand-up, koncert, konferencja dla bibliotekarzy i – w finale – nagroda dla najlepszej książki dla dzieci.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci wręczana jest od 2016 roku w czasie finałowej gali Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Jej nazwa odwołuje się do uwielbianego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. Przyznawana jest co roku dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Ma na celu promocję literatury oraz rodzimych twórców – autorów i ilustratorów.

W tym roku nagrodę otrzymał Marcin Szczygielski za książkę „Antosia w bezkresie”. W głosowaniu festiwalowej publiczności zwyciężył „Tygrys” Cezarego Harasimowicza i Marty Kurczewskiej. Ubiegłorocznymi laureatami zostali Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha i ich książka „Brud. Cuchnąca historia higieny”, wydawnictwo Dwie Siostry. W poprzednich latach nagrodzono: „Zielone piórka Zbigniewa Skarpetki kontratakują!” – tekst: Justyna Bednarek, ilustracje Daniel de Latour, wydawnictwo Poradnia K, „Beskid bez kitu– Mania Strzelecka, wydawnictwo Libra, „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” – tekst: Marta Kisiel, ilustracje: Paulina Wyrt, wydawnictwo Wilga, „A niech to gęś kopnie” – tekst: Marta Guśniowska, ilustracje: Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka/Fika oraz „Kościsko” – tekst i ilustracje Karol KRL Kalinowski, wydawnictwo Kultura Gniewu.

Organizatorzy: Fundacja Burza Mózgów i KBF, operator programy Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Festiwal Literatury dla Dzieci dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-20
Data aktualizacji: 2023-11-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź