Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Asfaltowanie alei 29 Listopada

Rozbudowa alei 29 Listopada coraz bliżej końca. Specjalistyczny sprzęt sprowadzony przez wykonawcę z Niemiec pomaga układać nawierzchnię asfaltową mimo niekorzystnych warunków pogodowych. Asfaltowanie obejmuje odcinek od ul. Woronicza do ul. Powstańców. Otwarta jest już ul. Siewna.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Specjalistyczna maszyna podgrzewa podłoże do odpowiedniej temperatury, a następnie do akcji wkracza rozściełacz asfaltu wspierany przez pracowników budowy. Dzięki temu prace bitumiczne postępują i chociaż za oknem śnieg i mróz nadal jest szansa na udostępnienie rozbudowywanego odcinka wylotówki na Warszawę przed Bożym Narodzeniem.

Na czas tych robót wprowadzono następujące zmiany w organizacji ruchu drogowego:

Odcinek od ul. Woronicza do ul. Powstańców

Ruch kołowy na tym odcinku został przeniesiony na stronę wschodnią. Utrzymany został zakaz lewoskrętu z al. 29 Listopada na drogę wewnętrzną O3 Business Campus i w ul. Woronicza. Zarówno z drogi wewnętrznej O3 Business Campus, jak i ul. Woronicza istnieje jedynie możliwość prawoskrętu.

Ulica Rybianka pozostaje zamknięta dla ruchu kołowego (objazd wytyczono przez ul. Pocieszka). Nadal jest utrzymany ruch jednokierunkowy na ul. Dobrego Pasterza w kierunku al. 29 Listopada (objazd przez ul. Powstańców i ul. Łepkowskiego).

Ulice Nad Strugą, Powstańców i Pocieszka są otwarte dla ruchu w obu kierunkach.

Ciąg pieszy na odcinku od ul. Siewnej do ul. Rybianka pozostaje zamknięty. Ruch pieszy został przeniesiony na stronę wschodnią.


Przypomnijmy, że prowadzona na zlecenie ZIM inwestycja polega na rozbudowie al. 29 Listopada na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granicy miasta poprzez poszerzenie jej do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 3,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami dochodzącymi do wylotówki na Warszawę. Przebudowane zostały dwa wiadukty kolejowe, a także infrastruktura techniczna.

Po zakończeniu realizacji tej inwestycji, arteria wylotowa na północ będzie miała właściwe parametry techniczne, a zastosowane rozwiązania zminimalizują wpływ tej drogi na otoczenie. Poprawi się płynność ruchu, przez co skróci się czas podróży, zmniejszy się emisja hałasu i spalin. Sprawniej będzie działać komunikacja autobusowa, a to dzięki budowie buspasów. Dodatkowo, modernizacja istniejącej infrastruktury i budowa nowej – szczególnie kanalizacji deszczowej uchroni ten rejon miasta przed zalewaniem wodą z deszczów nawalnych. Co ważnie, po zakończeniu zadania utworzone będą zielone skwery w rejonie ulic Chlebowej, Rybianka i Felińskiego.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-15
Data aktualizacji: 2023-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź