Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Głos miast o kulturze

Jak istotna okazała się niezależność środowiska kultury dla wyniku wyborów? Zdaniem Koalicji Miast dla Kultury to głównie dzięki kreatywnym Polkom i Polakom oraz stanowiącym dla nich bezpieczną przystań samorządom udało się zmobilizować do obywatelskiej aktywności rekordową liczbę wyborców – zwłaszcza tych, którzy doceniają wartość wolności słowa i tworzenia.

Fot. Jan Graczyński

Według zespołu Koalicji, który tworzą przedstawicielki i przedstawiciele dziewięciu polskich miast, niezwykła mobilizacja milionów Polek i Polaków jest legitymacją do istotnych zmian w polityce kulturalnej państwa, które zapobiegną wtórnym wstrząsom społecznym wywoływanym populizmem, ksenofobią i nacjonalizmem. Misji tej nie da się wykonać bez poprawy sytuacji twórczyń i twórców, zahamowaniu centralizmu poprzez partnerską współpracę z samorządami oraz priorytetowe traktowanie edukacji kulturowej przez władze państwowe.

Aktywność Koalicji Miast sięga 2014 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii miasta ubiegające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury postanowiły już po ogłoszeniu wyników konkursu przekuć to doświadczenie w stałą współpracę. Do udziału w programie Wrocław zaprosił partnerów z całego kraju: Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin. Obecnie Koalicja Miast w składzie poszerzonym o Kraków i Warszawę jest platformą wymiany doświadczeń polskich samorządów i instytucji.

Zapraszamy do zapoznania się propozycjami działań, zawartymi w liście Koalicji Miast dla Kultury do liderek i liderów sił demokratycznych. Zachęcamy także do kontaktu z jego sygnatariuszkami i sygnatariuszami.

Przeczytaj treść listu Koalicji Miast dla Kultury na stronach internetowych instututkultury.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-09
Data aktualizacji: 2023-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź