Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków z wysokim ratingiem i stabilną perspektywą finansową

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s potwierdziła długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie „A-” oraz oceniła perspektywę miasta jako stabilną. To najwyższy wskaźnik z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Fot. Jan Graczyński

11 września agencja Standard & Poor’s Global Ratings potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Jest to poziom odpowiadający ratingowi Polski dla zadłużenia w walutach obcych, czyli najwyższy z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju (zgodnie z zasadą nieprzyznawania samorządom lokalnym ratingu wyższego niż rating państwa).

Stabilna perspektywa dla Krakowa odpowiada perspektywie dla Polski. W uzasadnieniu S&P podkreśliła, że Kraków – drugie co do wielkości miasto w Polsce – cieszy się niższą stopą bezrobocia od średniej krajowej oraz rosnącą liczbą ludności, wspieraną w pewnym stopniu przez napływ uchodźców z Ukrainy, z których część może osiedlić się w Krakowie na stałe.

Amerykańska agencja zwraca uwagę, że władze Krakowa utrzymają pod kontrolą wzrost wydatków, co pozwala uniknąć istotnego pogorszenia wyników finansowych. Perspektywa uwzględnia również oczekiwanie S&P, że mimo wysokiej inflacji oraz obniżenia dochodów podatkowych samorządów w wyniku wdrożenia reformy podatkowej (m.in. Polski Ład) Kraków utrzyma solidną pozycję płynnościową w najbliższych latach.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-02
Data aktualizacji: 2023-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź