Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Za dobry pomysł i edukację dzieci! Przyznano krakowskie „Słoneczniki”

W Teatralnym Instytucie Młodych rozdano krakowskie „Słoneczniki”, czyli nagrody będące wyrazem docenienia inicjatyw skierowanych do najmłodszych. To już 12. odsłona plebiscytu, w którym decydujący głos mają rodzice oraz specjaliści w zakresie pracy z dziećmi. Wśród tegorocznych laureatów znajdziemy m.in. Muzeum Krakowa, Nowohuckie Centrum Kultury, Teatr Groteska i Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

Fot. Anna Szymańska, sloneczniki.czasdzieci.pl

Z myślą o najmłodszych dużo dobrego dzieje się w krakowskich instytucjach kultury i edukacji. Dostrzegają to przede wszystkim rodzice, którzy są bezpośrednimi odbiorcami dziecięcych wrażeń z zajęć. To oni właśnie, wraz ze specjalistami z zakresu pedagogiki i pracy z dziećmi, zdecydowali jakie miejsca i inicjatywy zasługują na wyróżnienie. Nagrodę przyznano w tych kategoriach: język, logika, sztuki wizualne, muzyka, ruch, przyroda. Gala plebiscytu odbyła się w sobotę w Teatralnym Instytucie Młodych przy Teatrze Ludowym. W wydarzeniu uczestniczyła Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny.

W kategorii „logika” statuetka Złotego Słonecznika trafiła do Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport za wydarzenie „Dzień Nauki Polskiej – Zostań Żakiem Mikołaja Kopernika!”. Wyróżnienie jury w tej kategorii otrzymał Nowohucki Uniwersytet Dzieci organizowany przez NCK, a nagrodę rodziców gra terenowa „Klucz do Skarbca” z Zamku Królewskiego na Wawelu.

„Sztuki wizualne” to dziedzina, w której złotą statuetką uhonorowano spektakl „Gino i Suzi. Kucharze” Teatru Praska 52, wyróżnienie jury przyznało cyklowi wykładów i warsztatów „Herbatka u Rydlów” (Muzeum Krakowa), natomiast nagroda rodziców powędrowała do Muzeum Narodowego w Krakowie za audioprzewodnik do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w. Mała Ambasada Muzeum Narodowego w Krakowie.

Złoty Słonecznik za „muzykę” został odebrany przez przedstawicieli Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta za spacer dźwiękowy „Syntezy”, jury wybrało rodzinne koncerty cyklu Sinfonietka (Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki), a rodzice docenili „22. Wielką Paradę Smoków. Wielki Odlot” Teatru Groteska. „Ruch” zdaniem jurorów doskonale opisuje wydarzenie „Niesione tańcem” Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, a „przyrodę” – zajęcia z cyklu „Gwiazda Kopernika” z Ogrodu Doświadczeń, oddziału Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Wyróżnienia jury w tej kategorii trafiły do: MDK-u przy al. 29 Listopada za projekt „Zdrowe włóczykije”, Krakowskiego Biura Festiwalowego za piknik naukowo-przyrodniczy na Wesołej.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-02
Data aktualizacji: 2023-10-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź