Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dofinansowanie dla krakowskich zabytków

Przebudowa żłobka samorządowego nr 5 na osiedlu Willowym 2 oraz konserwacja i zabezpieczenie zabytków na terenie Panteonu Narodowego – te dwa przedsięwzięcia zostały zakwalifikowane do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i otrzymają odpowiednio 3 500 000  oraz 999 000 złotych dofinansowania.

Fot. Jan Graczyński

Przypomnijmy, że Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest przeznaczony dla gmin, powiatów oraz województw. Polega on na bezzwrotnym wparciu inwestycji dotyczących renowacji i odbudowy zabytków. W tegorocznej edycji programu udało się uzyskać dofinansowanie na dwa krakowskie projekty.

Pierwszy z nich dotyczy budynku żłobka samorządowego nr 5 na osiedlu Willowym 2, który ze względu na swoją lokalizację podlega ochronie konserwatorskiej i wlicza się do gminnej ewidencji zabytków.

Przebudowa żłobka umożliwi przyjęcie do placówki większej liczby dzieci – będzie nim mogło przebywać około 50 maluchów więcej. Zaplanowano też zmiany funkcjonalne w zakresie wszystkich kondygnacji obiektu z zachowaniem chronionej prawem bryły zewnętrznej budynku. Przebudowa dostosuje budynek do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz podniesie efektywność energetyczną budynku. Projekt obejmuje również montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz likwiduje problem związany z wadliwością starych rozwiązań technicznych.

W zakresie zachowania elementów zewnętrznych budynku oraz otoczenia, inwestycja zakłada m.in. renowację tynków elewacyjnych z przywróceniem oryginalnej kolorystyki, odtworzenie pierwotnego wyglądu wykusza, czyli dawnej werandy, a także przywrócenie okien balkonowych wychodzących na taras i wykonanie renowacji balustrad.

Przewidywany termin zakończenia przebudowy żłobka to 30 czerwca 2026 roku. Jej przewidywany koszt szacuje się na 10 000 000 zł, z czego 3 500 000 zł będzie pochodzić z uzyskanego dofinansowania.

Drugim wyróżnionym przedsięwzięciem jest konserwacja oraz pełne zabezpieczenie krypt Panteonu Narodowego, zabytków odkrytych na terenie wirydarza kościoła św. Piotra i Pawła, fragmentów murów fundamentu zakrystii oraz zabytkowych murów granicznych wirydarza.

W trakcie badań wykopaliskowych w wirydarzu kościoła św. Piotra i Pawła odsłonięto w sumie 249,4 m2 powierzchni murów i fundamentów rozmaitych budowli, datowanych od 2. połowy XIII do XVI w. Relikty te zostaną poddane pełnej konserwacji i w przyszłości będą wyeksponowane w projektowanych pomieszczeniach ekspozycyjno-dydaktycznych Panteonu Narodowego. Oznacza to w pierwszej kolejności ich trwałe zabezpieczenie konstrukcyjne, a następnie odpowiednie zabiegi konserwatorskie, takie jak wzmocnienie ich struktury wewnętrznej, odglonowanie i odgrzybienie, usunięcie zawilgocenia i zasoleń, oczyszczenie powierzchni oraz uzupełnienie wątków lica, które uległy destrukcji.

Pełnej konserwacji będą podlegały również mury graniczne wirydarza. Renowacji poddane zostaną pomieszczenia krypt Panteonu Narodowego, których kilkukrotne zalanie w ostatnich latach spowodowały odparzenia i zawilgocenia.

Również w tym przypadku prace mają zakończyć się do 30 czerwca 2026 r. Inwestycja będzie kosztowała 1 020 000 zł. Większość tej kwoty, czyli 999 000 zł, pokryje dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Misiewicz
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-26
Data aktualizacji: 2023-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź